ארגון BSA הגיש תביעה בסך 500,000 שקל נגד רשת מכללות מעוף

יום א', 6 ביולי 2014

 

ארגון ה- BSA, ארגון הנלחם כנגד השימוש בתוכנות פיראטיות ברחבי העולם, הגיש  תביעה בסך 500,000 שקל בבית המשפט המחוזי בחיפה כנגד רשת המכללות הפרטית "מעוף" וכנגד מנהלה בחשד לשימוש בתוכנות ללא רישיון.  

רשת מכללות מעוף נוסדה בשנת 1992 ולדבריה, היא רשת המכללות הגדולה והמקצועית ביותר באזור הצפון והשרון. לרשת מס' סניפים בערים שונות בישראל, היא מעסיקה כ-120 מרצים ונותנת שירותים לכ-4,000 סטודנטים מידי שנה.

התביעה הוגשה באמצעות משרד עו"ד נעמי אסיא ושות' – משרד עורכי דין, עורכי פטנטים ונוטריון, הנציגים המשפטיים של ארגון ה- BSAבישראל. כתב התביעה מפרט היקף הפרות נרחב ביותר במוצרי התוכנה של החברות Microsoft Corporation, Adobeו-Autodesk.

 

למעשה, על פי כתב התביעה, תביעה זו עוסקת במספר ההפרות הגדול ביותר, אשר תועדו בשנים האחרונות בישראל על ידי ארגוןBSA  .

על פי כתב התביעה, ברשת המכללות מעוף נעשה שימוש לא מורשה בתוכנות מתוצרת החברות Microsoft, Adobeו- Autodeskעל גבי מאות תחנות עבודה, אשר נועדו להדרכת סטודנטים, כאשר לכל היותר רכשה הרשת כמה עשרות בודדות מהרישיונות בהן עשתה שימוש.

בין היתר, על תחנות אלה התקינה רשת המכללות את חבילת התוכנות Microsoft Office, את חבילת התוכנות CS4וכן את תוכנות השרטוט מתוצרת חברת Autodesk. כמפורט בכתב התביעה, רשת המכללות מעוף הגדילה לעשות והתקינה עותקים של תוכנות לא חוקיות מתוצרת Autodeskו-Adobeעל גבי עשרות תחנות עבודה, אשר ככל הנראה הורדו מרשת האינטרנט ואשר נושאים מספר סידורי הידוע כמספר פרוץ, ויודגש, הנתבעת היא רשת מכללות אשר אמורה להוות דוגמא לאלפי התלמידים הלומדים בה מידי שנה.

 

"הפגיעה בזכויות הקניין הרוחני של יצרניות התכנה מתעצמת שבעתיים, שעה שהמפרים מגיעים מתחום אשר נושא זכויות היוצרים והשמירה עליהן היא מנשמת אפו", אמרה עו"ד נעמי אסיא.  "אנו מצטערים לראות כי גם מכללות אשר אמורות להוות גורם חינוכי של ציבור משתמשי המחשב הלומדים אצלה, עושה שימוש כה נרחב בתוכנות ללא רישיון".

 

עו"ד אסיא הוסיפה: "ארגון ה-BSA  חוזר וקורא לכל החברות והארגונים במשק לבצע בדק בית יסודי בכל הקשור לרישוי מוצרי התוכנה אשר נעשה בהם שימוש בארגון, ולוודא כי הם עושים שימוש בעותקי תוכנה בעלי רישיון תקף בלבד".

 

עו"ד אסיא ציינה כי "תביעה זו היא המשך פעילות האכיפה המוגבר של ארגון ה-BSA, כנגד ארגונים אשר בוחרים להשתמש בתוכנה ללא רישוי מתאים. כחלק מפעילות זו, אנו עומדים להגיש בקרוב תביעות נוספות כנגד חברות וארגונים אשר נחשדים כמפרים את זכויות היוצרים של החברות הפועלות באמצעות ארגון ה- BSA."