עידן ה-IOT

יום ש', 2 בדצמבר 2017
בשנת 2020, לפי גארטנר, תתחיל תעשיית ה-IOT (ר"ת Internet of Things) להתמזג ולהשפיע על הכלכלה הגלובלית כאשר 25 מיליארד "דברים" יתחברו ביניהם.
 
הנישה, לפי חברת IDC, תגלגל מחזור של 7 טריליון דולרים (ב-2015 דברו על 600 מיליארד "בלבד") זו המהפכה הטכנולוגית החדשה  (אחרי האנימציה והטלפון החכם).
 
אנליסטים  המצוטטים באתר ביזפורטל מציינים שמאותו הרגע שה-IOT יפעל ביעילות וללא תקלות יתקרב זמן המימוש של שתי נישות ענק אחרות שיוצרת המהפכה, הרכב האוטונומי והאבחנה הרפואית.
 
אפשר לסמוך על הנתונים שמספקות שתי החברות המובילות בעולם בתחום המעקב אחרי המחקר, ההתפתחות והסטטיסטיקה הטכנולוגיים ליזמים וחברות שיודעים להשתלב בהתקדמות המהפכה נוצרות הזדמנויות ענק לצמיחה וכך כמובן למשקיעים. מה שקרה לאפל (סימול: AAPL) בעקבות האייפון יקרה לחברות רבות במהלך מסחור הנישות שהזכרנו ואחרות. 
 
כרגע, ההשקעה המעניינת ביותר היא בתחום ה-IOT ובאותן חברות שאמורות לדאוג להפעלת המערכת בהצלחה, שכל החיבורים יעבדו בצורה שתאפשר לצרכן לפעול בפשטות. הכל תלוי במקימי התשתיות.
 
חלק מההתעוררות של מניות הטכנולוגיה הענקיות CSCO, INTC, TSM ולבטח הערכות שמקבלות חברות כמו NVDA קשורה לעובדה שנישות הענק החדשות נמצאות ממש "מעבר לפינה" והצמיחה הכלכלית הגלובלית שמתחזקת מבטיחה הצטרפותם של מיליוני צרכנים חדשים שעד כה לא השתתפו בחגיגת הצריכה של צעצועי הטכנולוגיה, במיוחד בדרום מזרח אסיה, בהודו ואפילו באפריקה. המשקיעים מאמינים שהחברות הללו תהיינה הנהנות.       
 
תשתית צמיחה 
התנאי להצלחת ה-IOT מותנה כאמור באיכות התשתיות שעליהן יתקדם. דברים כמו מעגלים, מעבדים, חומרה ותוכנה, טכנולוגיות אלחוט, פלטפורמות לתפעול אפליקציות ומערכות נאטוורקינג "ישתפו פעולה" רק אם התשתיות תהיינה מושלמות.
 
קווין קייסי, אחד הכתבים הטכנולוגיים הבולטים בארה"ב שמתמחה בתחומי העברת האינפורמציה, ביחד עם Anurag Agrawal, אחד המומחים המובילים בעולם למחקרי שוק וניתוח נתונים בתחום העברת האינפורמציה וסטיב הילטון, נשיא חברת MachNation, שמתמחה בטכנולוגיות IOT, ריכזו את שבעת הנושאים שלדעתם החשובים ביותר ליצירת "הרמוניית הקישוריות" של ה-IOT:
 
בטחון ופרטיות, ניהול וניתוח האינפורמציה, הרגולציה, מערכות וציוד להעברת אינפורמציה, מערכות מחשוב ומערכות אנרגיה.
לדעתם, "כל חברה שעיסוקה בתחומי התקשורת או העברת האינפורמציה כבר מטפלת בשבעת הנושאים הנ"ל וכדי לאבחן מי החברות שיובילו את תשתיות ה-IOT צריך תחילה (לדעתם) לנפות את אלו שלמרות שישתתפו לא יובילו. הם לא כללו לפיכך חברות שמייצרות מוצרים כמו רכב אוטונומי, טלפונים חכמים ואפילו לא חברות מתמחות ענן כמו מייקרוסופט, אוראקל, IBM וגוגל. לטענתם "החברות הללו מחזיקות בחלק מהפאזל בלבד". 
 
לטענתם שתי החברות בעלות הפוטנציאל הגדול להובלה (שמן הסתם תעבודנה בשילוב) הן אינטל (סימול: INTC) וסיסקו (סימול: CSCO). אינטל המובילה בתחום השערים (gateways) שהיא, כהגדרתם, מערכת השינוע המובילה בהעברת אינפורמציה, המסילות והכבישים והמובילה הגלובלית בנאטוורקינג. לצד השתיים הללו בחרו המומחים ב"חברות שתהוונה חלק בלתי נפרד מהקמת התשתיות והן: ARM Holdings (סימול: ARMH) "בגלל המעבדים והטכנולוגיות סביבם".
 
ARM אגב נמצאת בתהליך רכישה ע"י סופטבנק היפנית (סימול: SFTBF בניו יורק או TYO:9984 בטוקיו) שגם רכשה את ענקית התקשורת האמריקאית ספרינט (סימול: S). סופטבנק היא גם בעלת יכולות טכנולוגיות יוצאות דופן ויש לה את מסיוסי סאן המנכ"ל  שלא יוותר על מיקום בהובלת איזושהי התקדמות טכנולוגית.
 
מצרפים גם את סופטבנק לקבוצת המובילות. החברה הבאה היא Telit (סימול: TCM בלונדון) "שלנו" (שישראלים הקימו) כיוון שזו לדעתם לידרית בתחום המודולים ל IOT.