שערוריית ODEBRECHT כאות אזהרה .

יום ד', 12 באפריל 2017

מיוחד מאת כתב softnews בפרו 

ממשלי ברזיל, פרו,  ארצות הברית ועד ארצות באמריקה הלטינית   מגבירות ומעמיקות את החקירות בעניין מה שכונה "השחיתות הכי גדולה אי פעם בעסקים בינלאומיים". 

החקירות מגלות את היקפי  ועומקי מעשי השוחד,  השחיתות וזיופי המכרזים בענפי בסיס במשקים הלטיניים מתשתיות ועד הי-טק.

בבסיס  השחיתות  נמצאת חברת התשתיות הענקית ODEBRECHT

פסל השחיתות

הפסל ממוקם על גבעה חולית המשקיפה על האוקיינוס של לימה. זהו פסל ישו בגובה 37 מטר, עותק  של פסל שמשקיף בברזיל על ריו דה ז 'נירו.

הוא נחנך בשנת 2011 על ידי אלן García, אז נשיא פרו. ועכשיו הפרואנים רואים בו אנדרטה לשחיתות. אנדרטה זו נבנתה ב"תרומה" של 800 אלף דולר של חברת ODEBRECHT חברת הבנייה הגדולה ביותר בברזיל, אשר הודתה מאוחר יותר כישילמה שוחד בסך של 29 מיליון דולר כדי להשיג חוזים בפרו לראשי ושרי שלוש ממשלות.

עם סיכום חלק מן הגילויים נחשף באחרונה כי ODEBRECHT שילמה לרשויות בארצות הברית, ברזיל פרו וארצות נוספות, במשך  15 שנים כמעט 800 מיליון דולר שוחד עבור חוזים ביותר מ -100 פרויקטים של בנייה והנדסה בתריסר מדינות.

בברזיל עמדה ODEBRECHT  במרכז קרטל שזיכה בפרויקטים את פטרוברס, חברת הנפט שבשליטת המדינה; באחרונה הבוס לשעבר שלה, מרסלו אודברכט, מרצה עונש של 19 שנות מאסר.

החקירה שפרטיה מתפרסמים מראשית השנה מראה עוד כי בתשע מדינות אחרות באמריקה הלטינית שילמה החברה סך של 388 מיליון דולר שוחד לפקידי ממשלה ולשותפיהם.

 

 

ODEBRECHT  אף הקימה אגף של פעולות מובנות שנקרא  "חוג שוחד" - שניהל את התשלומים באמצעות שורה של חברות קש כאשר  בקריאה בין השורות ניתן  לזהות לפחות שני נשיאים לשעבר, סגן נשיא, כמה שרים ובוסים של שתי חברות נפט ממשלתיות כמקבלי תשלומי שוחד.

באחרונה  נשיא פרו, פדרו פאבלו קוצ'ינסקי, ביקש   מ- ODEBRECHT  להסתלק מיד מפרו , שם החוזים שלה כללו זיופי מכרזים עבור צינור גז של בהיקף  7 מיליארד דולר.

 

בימים אלה התובע הממשלתי עומד להוציא צו מעצר נגד אלחנדרו טולדו, נשיא לשעבר שקנה ??כמה בתים יקרים לאחר שעזב את משרדו.

בקולומביה הודה סגן שר התחבורה לשעבר בנטילת שוחד של 6.5 מיליון דולר. ברפובליקה הדומיניקנית (שוחד של 92 מיליון דולר), אקוודור (33.5 מיליון דולר) וונצואלה (98 מיליון דולר), בפנמה (59 מיליון דולר),  ובארה"ב בית המשפט העליון מעכב תיק נגד ריקרדו מרטינלי, נשיא לשעבר המתגורר במיאמי וטוען לחפותו.

באשר לישראל, מזהירים כאן מפני הסתבכויות בשוחד של חברות ישראליות המבקשות עבודות ואף הוזכר פה ושם שמו של המיליונר יוסי מימן (שהיה קשור בפרויקט הובלת הגז ממצרים לישראל) כנהנה מהכנסות לא ברורות שקיבל משלוחת ODEBRECHT הנחקרות עתה.

ODEBRECHT לא  לבדה. חברות בנייה אחרות בברזיל עבדו ועובדות בשיטות דומות. "שחיתות בהתקשרות הציבורית נפוצות בעולם וכל מי שרוצה לעשות עסקים צריך להזהר מכך", אומר חוסה אגאז, עורך דין פרואני, העומד בראש ארגון השקיפות הבינלאומי.

 

אבל, שערוריית ODEBRECHT אינה יחודית.

חברות ברזילאיות התמקדו במקבלי ההחלטות, הכינו את הקרקע בכך ששילמו על שירותיהם של גורואים פוליטיים בברזיל במסעות בחירות ובתרומות פוליטיות, כמו גם בשוחד. השיטה העיקרית שלהם היתה לזכות בחוזים על ידי הגשת הצעות נמוכות ולאחר מכן לדרוש עליות גדולות בעלויות באמצעות תוספות - במקרים מסוימים, כאשר הדיו על החוזה היה יבש בקושי. זה חל במיוחד על חוזים מעורבים של שותפויות הציבור הפרטי (PPPs), אשר הפכו אופנה באזור ומשמשים בדרך כלל עבור פרויקטים גדולים, מורכבים, מן הכבישים לתכניות הידרואלקטרית.

כך למשל העלות הבסיסית של תשתית כביש המקשר בין ברזיל ופרו עלתה ללא הסבר מ-800 מליון דולר ל3.2 מיליארד הכל בטענות של  "הכרח בתיקוני חוזה".

ויש גם נחמה.  בימים אלה עברו ממשלות עברו להדק את כללי ההתקשרות. בצ'ילה, קולומביה ופרו יש בחינה חדש של כל החוקים שאושרו בבסיס שלPPPs    ו-BOT כדי להקשות על הקבלנים לשאת ולתת. עוד נקבע כי כל החוזים והבקשות לשינויים צריכים להתפרסם באינטרנט, וועדות מכרזים צריכות לשלב גורמים מקצועים בלתי תלויים.

מלבד ההזהרות החמורות עתה נגד מעשי השחיתות החמורים טוענים עתה חלק מכלי התקשורת העצמאיים בפרו וברזיל כי .קיים סיכון כי הגילויים של  פרשת ODEBRECHT יזעזעו  את האמונה בדמוקרטיה וכי השקעות ארוכות-מועד בתשתיות התחבורה, באנרגיה, ובפיתוח  ייעצרו.