שערוריית הפרטת להבה

יום ג', 20 במרץ 2018
 
ביולי האחרון פרסם משרד המדע מכרז אוריינות דיגיטלית, שאם יתממש עלול לפגוע באופן חמור בתוכנית להב"ה לצמצום הפער הדיגיטלי (פועלת בחסות משרד המדע והטכנולוגיה).
30 מרכזי להב"ה ממוקמים בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית של ישראל ועוסקים בצמצום הפער הדיגיטלי ע"י הנגשת שירותי מחשב ולימודי מחשבים ללא תשלום לציבור, מגיל 3 עד גיל 99.  לקריאה נוספת על התוכנית: https://www.gov.il/he/Departments/General/most_lehava

 
המהלך יפגע במקבלי השירות במרכזי להב"ה - תושבי הפריפריה החברתית והגיאוגרפית של ישראל - בגילאי 3-99. ילדי גנים, בתי"ס, ביהס של החופש הגדול, מועדוניות, המשתתפים בפרוייקט "מחשב לכל ילד", מבוגרים, ילדים ומבוגרים עם צרכים מיוחדים, גיל הזהב, עולים חדשים ועוד.
 
שלב ב' של המכרז כולל הפרטה מלאה של 30 מרכזי להב"ה הקיימים כיום ברחבי ישראל - כולם ממוקמים בפריפריה החברתית/הגיאוגרפית של המדינה - גליל, נגב, מגזר חרדי, מגזר ערבי, ערי פיתוח.
 
פעילי להב"ה שואלים את שר המדע או את אנשיו - הם אומרים שאין כל הפרטה ושהמכרז אמור לחזק את להב"ה ולא לפגוע בה. אך זה ממש לא נכון. אמנם שלב א' של המכרז כולל הוספת מרכזים חדשים, אבל בהחלט מתוכננת הפרטה מלאה בשלב ב', כפי שעולה בבירור מהמכרז.
בנוסף, בתגובה לכתבה שפורסמה ב-TheMarker ב-23/12/17 (https://www.themarker.com/technation/1.4826099), מצהיר משרד האוצר על כוונתו להכניס את הספק החדש גם למרכזי להב"ה הקיימים - מה שמהווה בבירור הפרטה .
 
המכרז כולל שורה של פגיעות באיכות התוכנית ובהיקפה - פחות תקני הדרכה לכל מרכז, צמצום הזמן המוקדש לקורסים, זניחת הילדים, זניחת אוכלוסיות עם צרכים מיוחדים, פיטורים של כל עובדי להב"ה (כשלא יותר ממחציתם יתקבלו שוב לעבודה, בשל צמצום התקנים), הורדת דרישות הסף ממדריכי התוכנית ועוד. התוכנית הופכת מתוכנית חברתית חשובה ומשמעותית למכרז תפוקות ששם דגש על מספרים וכמויות.
 
בנוסף, במכרז יש כנראה בעייתיות חוקית מבחינת השתת חובות על הרשויות המקומיות כשהן לא צד להסכם בין המדינה לבין הספק הזוכה. איש גם לא נועץ עם השלטון המקומי או ראשי הרשויות לפני פרסום המכרז. מצ"ב מכתב ששלח עו"ד עמי כהן בנושא זה ליועץ המשפטי לממשלה, ליו"ר מרכז השלטון המקומי ולגורמים נוספים.
 
אולי כהכנה להפרטה, מייבשים אותנו - לא מזמן "חגגנו" שנה להקפאת כ"א בלהב"ה. מאז 9/1/17 אין גיוס כ"א, רכש ציוד ותוכנות אינו יציב. הפעילות מצטמצמת וחלק מהמרכזים לקראת קריסה. כדוגמה, במרכז שלי - מרכז להב"ה נתיבות - יש מדריך אחד בחצי משרה (במקום 4 תקני הדרכה).
 

בנוסף, למרות הכחשות ראשי משרד המדע והטענות שאין כל כוונה לגעת במרכזי להב"ה הקיימים, הובא לידיעת הפעילים  שעובדי חברת/עמותת ytek מגוייסים בימים אלה לתפקידי הדרכה בלהב"ה ולדברי אחת מהם - ytek "לוקחת" את מרכזי להב"ה ולכן מגייסת אנשים. כל זה - כשעדיין לא הוכרז ספק זוכה וכשלפחות חלק מהספקים שהגישו הצעה לא קיבלו הודעה על אי זכייתם במכרז.