בינה מלאכותית לבקרת גבולות

יום ש', 3 בנובמבר 2018
מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews
 
במאבק הבלתי נגמר נגד מחבלי מטוסים מוצג עתה עוד כלי נזק חדיש.
 
מדובר בגלאים המצוידים באינטליגנציה מלאכותית שנקבעים בנקודות גבול באירופה כחלק מפרויקט במימון האיחוד האירופי למאבק בפשיעה ובטרור.
 
הנוסעים יתבקשו להעלות תמונות של הדרכון שלהם, אשרת הכניסה שלהם, הוכחת כספים, ולאחר מכן להשתמש במצלמת אינטרנט כדי לענות על שאלות כגון "מה במזוודה שלך" של שומר מסך עם אנימציה במחשב.
 
הפרויקט שעלותו 4.5 מיליון אירו, הנקרא iBorderCtrl, ייבדק בגבולות הונגריה, לטביה ויוון במשך שישה חודשים. מטרת הפרויקט היא להאיץ את התנועה בגבולות החוץ של האיחוד האירופי תוך ביטחון מירבי.
 
בריטניה, ספרד, פולין, גרמניה וקפריסין מתכננות גם הן להשתתף בפרויקט לאחר הניסויים הראשונים.
 
הטכנולוגיה מתפרסמת כבעלת "גישה ייחודית לזיהוי הונאה", המנתחת את הביטויים המיקרו-אקראיים של הנוסעים כדי לבדוק אם המרואיין/נת משקרת.
 
נוסעים נחשבים לסיכון נמוך במהלך שלב ההקרנה מראש יעברו הערכה מחודשת קצרה של המידע שלהם עבור כניסה, בעוד הנוסעים בסיכון גבוה יעברו בדיקה מפורטת יותר.
 
על פי בדיקות מוקדמות, המערכת היא סביב 76 אחוזי דיוק, אבל צוות iBorderCtrl אומרים שהם בטוחים שהם יכולים להגדיל את זה ל-85.
 
AI יהיה מגובה על ידי אנשי הגבול המקצועיים אנושי, אשר ישתמשו בעוד התקנים כדי באופן אוטומטי לבדוק מידע, זה כולל השוואת תמונות פנים שנתפסו במהלך שלב המיון מול דרכונים ותצלומים שנלקחו במעברי גבול קודמים.
 
ג'ורג' בולטדאקיס, רכז הפרויקט של אירופה דינאמיקס בלוקסמבורג, אמר לנציבות האירופית: "אנו מעסיקים טכנולוגיות קיימות ומוכחות - כמו גם טכנולוגיות חדשות - כדי להעצים את סוכני הגבול להגביר את הדיוק והיעילות של בדיקות הגבול".
 
מוקדם יותר השנה הודיעה הממשלה הבריטית על תוכניות להגביר את ניתוחי בינה מלאכותית  בגבולות הבריטים כדי לבדוק בקשות לויזות או בעת פתרון פשעים.
 
בנוסף, מחלקות משטרה, הגירה ודרכונים הציעו בימים אלה ליצור מערכת מרכזית להעלאה ולשיתוף של דנ"א, טביעות אצבע, צילום ונתונים פוטנציאליים, כדי שיוכלו לבדוק את בקשות הוויזה או לפתור בעיות
הגירה.