מואץ המירוץ למכונית מעופפת.

יום ה', 27 בספטמבר 2018
מואץ המירוץ למכונית מעופפת.
כרגיל הראשונים לפיתוח הם אנשי מערכת הבטחון שגילו כבר לפני שנים את הצורך בכלי רכב דו שימושי להמראה וטיסה ולנסיעה בכביש.
זהו AirMule – הרכב המעופף של צה"ל.
 
פרויקט ה-AirMule, או בשמו המלא "Urban Aeronautics AirMule" החל את דרכו כבר בימים הראשונים של שנת 2009. הכלי עצמו עוצב על ידי רפי יואלי, אחד ממובילי קבוצות הפיתוח של חיל האוויר הישראלי ומהנדס בכיר שעבד בחברת התעופה בואינג. מטרתו היא לסייע באיתור והצלה באזורים שמסוכנים מדי עבור מסוקים, כמו למשל בפינוי אנשים מקומות גבוהות של מבנים עירוניים שעולים באש, וכן לעזור לאנשי משטרה וצבא שפועלים באזורי רחובות צפופים. יש בו מקום ייעודי לפינוי 2 אנשים או להעברת אספקה הכוללת ציוד רפואי עבור חובשים ופרמדיקים שמטפלים בפצועים שטח. 
 
הצורך בפיתוח הזה עלה אחרי מלחמת לבנון השנייה, כשבצה"ל הבינו שיש צורך בכלי תעופה ייחודי ולא מאויש כדי לחלץ פצועים שנמצאים מאחורי קו האויב. בעוד שמסוק משמש כיום ככלי התעופה הזה, הוא דורש אזור נחיתה שנקי מעצים, מבנים או עמודי חשמל וכמו כן חשוף לאש האויב. היתרון המהותי של ה-AirMule הוא שאין לו מדחף ענק ובולט והוא יכול לבצע את אותה העבודה ביעילות מרבית וללא מגבלות. ביכולתו לנווט דרך סביבה עירונית בגובה נמוך, והמדחפים שלו מוגנים מפני פגיעה וחזקים יותר מזה של מסוק. בשל העובדה שהוא גם לא חייב להיות מאויש ושניתן לשלוט בו בעזרת שלט רחוק, הסיכון לפגיעה אפשרית בחיי האדם שמפעיל אותו למעשה לא קיים.
ושוב כרגיל באים יוצאי התעשיות הבטחוניות הלאומיות ובהם גיא קפלינסקי לפתח מכונית מעופפת אזרחית ישראלית  תוך תחרות בחברות מובילות כמו איירבאס ואובר.
הכלי המעופף יהי לדברי היזמים גמיש מאד בפעולה באוויר ועל היבשה והוא יופעל כבר בשנה הקרובה.
נחיה ונראה