אמזון מיבשת את המוכרים בשוק המקביל

יום א', 25 בנובמבר 2018
 
אפל נגד מוכרי שוק מקביל.
אלפי  ספקים ומוכרים בשוק המקביל של מוצרי אפל  עלולים "להתיבש" בחודשים הקרובים.
 
הענקית, אמזון חתמה על הסכם עם אפל שיאפשר לה למכור ישירות הרבה יותר מכשירים חדשים של אפל, כולל XS iPhone, iPhone XR ו -iPad Pro. המלאי החדש יגיע בשבועות הקרובים. במסגרת העסקה, כל הסוחרים שאינם מורשי Apple  רשמיים יהיו מנועים מלמכור עוד מוצרי אפל החל מינואר. 
 
וכך, מקס Weil, מהנדס ייעוץ בן 35 מקולורדו, צפוי לראות את העסק שלו במכירת מוצרי אפל להתייבש בתחילת ינואר. לדבריו, עדיין יש לו כ -50 אלף דולר של מוצרי אפל במחסני אמזון. יש לו אפשרות עד ינואר 4 למכור את הפריטים דרך אמזון, אז החברה תסיר את הרישומים האלה ותשלח לו חזרה את הסחורה שלו.
 
 
מצבו של וייל הצביע על סיכונים שמוכרים עצמאיים נוטלים לעתים קרובות בבניית עסק עם אמזון, שבו עסקאות של החברה יכולות לאבד  את הקרקע מתחתן. עתה מאשימים אמזון לאורך השנים משווקת את עצמה באופן שוטף כחברה ושותפת של עסקים קטנים באתר שלה, רק כדי לנקוט פעולות סותרות המשרתות אותה. 
 
חברת אמזון גם חתמה  על הסכם דומה עם נייקי בשנה שעברה, והקשתה על סוחרים קטנים למכור מוצרים אם הם לא עובדים ישירות בהסכמת  המותגים שברשימה. במקביל, אמזון צריכה לשמור על דרכים לתמוך 2 מיליון המוכרים העצמאיים שלה ברחבי העולם, רבים מהם מוכרים קטנים כמו וייל. יותר ממחצית המכירות של אמזון עכשיו באות מספקי  השוק שלה ולא ממכירה ישירה מן המקור.
 
אמזון טוענת כי  רוב לקוחות אמזון ייהנו מן העסקה. הקמעונאית האלקטרונית מציגה כיום רק חלק  ממכשירי אפל החדשים באמצעות המוכרים העצמאיים שלה, המציעים פריטים במחירים משתנים ובתנאים שונים. העסקה של התבססות על המקור הרשמי תיתן לאמזון הרבה יותר מלאי ולקונים בחירה גדולה יותר ותמחור סטנדרטי.
 
כמו כן, העסקה החדשה מכוונת לעקוף זיוף מוצרי אפל במכירות של אמזון, בעיה שאפל נלחמת בה.
 
אנליסטים טוענים כי תמיד יש סיכון למוכרים קטנים לעבוד עם אמזון, שכן החברה היא כל כך הרבה יותר גדולה, שלעתים קרובות מתחרה נגד סוחרים עצמאיים באתר שלה, ויש לה נתונים על המוצרים הפופולריים ביותר שהיא תציע, אמר האנליסט בפורסטר Sucharita Kodali.
 
נציג של אפל לא הגיב על הסיפור הזה, אבל נציג לא רשמי אמר כי החברה "עובדת עם אמזון כדי לשפר את החוויה האמינה עבור לקוחות Apple באתר שלהם."
עתה מצפים המוכרים הקטנים והבינונים להבהרות מאמזון כיצד יוכלו להמשיך ולסחור עמה ודרכה.