מה-1.5.19 יקבלו ישראלים שישקיעו באמריקה אשרות עבודה

יום ב', 25 במרץ 2019

 

אחרי שנים של מגעים, ממשלות ארה"ב וישראל, ביוזמת ודחיפת וועדת האשרות של לשכת מסחר ישראל-אמריקה ומשרד הפנים, הביאו לחקיקה מתאימה בשתי המדינות אשר יצרה מצב בו החל מה-1.5.19 (התאריך לא סופי וצפוי להיות מאושר על ידי האמריקאים בימים הקרובים) אזרחי ישראל יהיו זכאים לקבל אשרת עבודה מסוג E-2בארה"ב, על מנת לקדם את העסק בו השקיעו.

אשרת E-2הינה אשרת עבודה זמנית בארה"ב, אשר מיועדת למשקיעים המעוניינים ונערכים להשקיע הון ביוזמה עסקית בארה"ב והם אזרחי מדינה עימה יש לארה"ב אמנה מתאימה, או חוק מתאים כמו עם ישראל.. האשרה היא דו צדדית ותאפשר לאזרחי ארה"ב לקבל אשרת עבודה מסוג ב-5  כדי לקדם את העסק בו השקיעו בישראל.

עודד רוז, מנכ"ל לשכת מסחר ישראל-אמריקה: "מדובר למעשה באשרה מיוחדת חדשה שנוספת להסכם הסחר בין שתי המדינות שנחתם ב-1985. ל-40 מדינות יש כיום הסכם סחר חופשי עם ארצות הברית, הכולל אשרה כזו, אולם היא נמנעה עד כה מאזרחים ישראלים".

עו"ד צבי קן-תור, יו"ר ועדת אשרות בלשכת מסחר ישראל-אמריקה: "בתור מי שמלווה כבר שנים תהליכי חקיקה של אשרות עבודה בכלל ואשרת E-2בפרט, אין ספק שמדובר בפתרון נכון לתחום ההייטק וליזמים הישראלים. לאשרה זו מגוון יתרונות שלא קיימים באשרות עבודה זמניות אחרות כמו שאין דרישה לתואר אקדמי או ניסיון, לשכר מינימום או לוותק בחברה. בנוסף, האשרה מעניקה אישור עבודה בארה"ב לבן/בת הזוג ומאפשרת מגורים מחוץ לארה"ב."

ארבעת דרישות יסוד לקבלת אשרת 2-E

 • אזרחות ישראלית לחברה ולעובד
 • השקעה משמעותית (ההשקעה)
 • עסק אמיתי ופעיל (העסק)
 • תפקיד ניהולי או יידע ייחודי (העובד)

לאשרת E-2מספר יתרונות  לעומת אשרות עבודה זמניות אחרות:

 • משך שהות בלתי מוגבל:

אשרת E-2מונפקת בדרך כלל לתקופה ראשונית של עד חמש שנים. הארכות השהות לעובד ולחברה יכולות להיות מוגשות ללא הגבלה, כל עוד העסק עומד בתנאי הכשירות.

 • תהליך בקשה גמיש:

את הבקשה לאשרת E-2ניתן להגיש בקונסוליה האמריקאית בישראל, או בתנאים מסוימים, ישירות ל-USCIS.

 • מגורים אפשריים מחוץ לארה"ב:

אין הכרח כי המחזיק באשרת E-2ישמור על מקום מגורים מחוץ לארה"ב במהלך תקופת שהייתו בארה"ב.

 • גמישות רבה ביחס לסוגי החברות :

אשרת E-2זמינה לכל סוגי החברות, החל מחברות קטנות וכלה בתאגידים גדולים.

 • אישור עבודה בארה"ב לבן/בת הזוג:

בן הזוג של עובד בסטאטוס E-2יכול לקבל אישור עבודה בארה"ב (אישור EAD). זאת ללא הצורך בקבלת חסות והצעת עבודה תקפה ממעביד בארה"ב.

 • אין מכסה שנתית:

אין הגבלה כמותית שנתית על מספר הבקשות לאשרת E-2אותן ניתן לאשר. לכן ניתן לבקש ולקבל אשרת E-2במהלך כל השנה, וביחס לכל כמות של עובדים, בהתאם לצורך.

 • אין דרישה לתואר אקדמי או ניסיון, או לכישורים ייחודיים:

אין הכרח שהעובדים בסטאטוס E-2יהיו בעלי תואר אקדמי, או שיהיה בעל ניסיון בחברה המגישה את הבקשה, או שיהיה בעל כישורים ייחודיים אותם קשה למצוא בארה"ב.

 • אין דרישה לשכר מינימום:

העובדים, אזרחי ישראל, אשר עבורם מבוקשת אשרת ה 2 -Eאינם מחויבים לקבל את השכר הנוהג בתחום, או כל שכר מינימאלי אחר. יחד עם זאת השכר צריך לעמוד במבחר ההיגיון של הקונסול.

 • אין דרישה לוותק מינימלי קודם

אין צורך להוכיח וותק קודם בחברה. עקב כך ניתן לגייס עובד ישראלי ולהציב אותו בארה"ב, מיד לאחר גיוסו לחברה.

מי יקבל אשרת עבודה ומי לא?

מי שיכולים לקבל אשרת עבודה למשל: משקיע רכש מספר תחנות דלק- על מנת שיוכל לכהן כנשיא החברה בניו-ג'רזי, הוא הגיש בקשה לסטאטוס E-2עבור החברה האמריקאית שהקים; יצרן יינות השקיע ביקב במדינת קליפורניה. יש באפשרותו להגיש בקשה לאשרת E-2על מנת שיכול לנהל ולפקח מקרוב על התנהלות היקב.

יחד עם זאת, אשרת 2-Eלא מתקבלת מהשקעה של "רק  50,000 $";האשרה לא ניתנת לחברה חדשה שרק הוקמה אבל היא עדיין לא פעילה; האשרה לא תינתן למשקיע "שמעוניין רק להתפרנס בארה"ב" ולא לקיים עסק ריווחי שמעסיק עובדים מקומיים;האשרה לא ניתנת עבור השקעה פסיבית במניות או בנדל"ן; האשרה לא מקנה מעמד של תושב קבע בארה"ב; לאחר הכניסה לארה"ב באשרה 2-Eלא ניתן לעסוק בכל עיסוק, אלא רק בפעילות לקידום העסק בו השקעת.