אירוע המחקר השנתי של סייברארק

יום ב', 6 במאי 2019

מאות חוקרי סייבר הגיעו לאירוע המחקר השנתי של סייברארק, ArkCon במתחם Ocean  גני התערוכה. לקראת האירוע, פרסמה החברה מספר אתגרים טכנולוגיים מורכבים בתחום הסייבר.

בסייברארק מדווחים כי כ-900 חוקרים ניסו לפתור את האתגרים שפורסמו לקראת האירוע, בהם עובדי תעשיית הסייבר, משרתים ביחידות טכנולוגיות בצה"ל וגופי הביטחון, ומפתחים בתחומים שונים. כמו כן, בחברה מדווחים השנה על עלייה בהשתתפות חוקרים מרחבי העולם.

למקום הראשון בתחרות המקדימה הגיע יעקב כהן, שהיה המהיר ביותר בין 6 חוקרים שהצליחו לפתור את כל האתגרים. כ-100 חוקרים הצליחו לפתור אתגר אחד או יותר, מאמצים שנמשכו עד הרגע האחרון ממש, במתחם הכנס עצמו. בכנס עצמו פורסמו אתגרים נוספים בתחום הנדסה לאחור (reverse engineering) ופורנזיקה שאותם פתרו 20 איש, בהם ליאור סולימאן שצבר את מספר הנקודות הרב ביותר. רק אתגר אחד נותר לא פתור: בתחום הקונטיינרים.

הקהל בכנס היה מגוון. מלבד קהילת הגרעין של חוקרי הסייבר בתעשייה, השתתפו גם חיילי יחידות העילית של צה"ל, תלמידי תיכון ובוגרי מסלול "מגשימים" תוכנית לימודים בתחום הסייבר והמחשבים לנוער מצטיין, סטודנטים ישראלים וזרים מהאקדמיה, וכן בוגרי תכנית ITC, מיסודה של הסוכנות היהודית לא"י ומטה הסייבר הלאומי שמטרתו שילוב עולים חדשים בעלי השכלה מתאימה כאנשי פיתוח מומחים בתעשיית ההיי-טק הישראלית.

פרסום האתגרים נעשה באתר ייעודי, בפורומים נבחרים של חוקרי סייבר וברשתות החברתיות. בין פותרי האתגרים המהירים ביותר הוגרלו הפרסים Playstation 4 PRO , Nintendo Switch ואוזניות Apple AirPods. הכנס, שהיה גדול במיוחד השנה הופק ע"י חברת Contact Premium.

הדובר המרכזי באירוע היה סרג'י אלוורז (pancake), אושיה עולמית בתחום הפורנזיקה שבנה את radare2, פלטפורמת reverse engineering(הנדסה לאחור) ידועה המוצעת כקוד פתוח.

פלטפורמה זו פותחה במקור עבור פורנזיקה ובמהירות התפתחה למערכת רחבה ומתוחכמת המאפשרת לחוקרי סייבר לפתור בעיות מורכבות. אלוורז מהווה מוקד ידע עם עשרות אלפי עוקבים בקרב קהילת חוקרי הסייבר ברחבי העולם, והמערכת שפיתח זוכה להערכה גבוהה בקרב החוקרים.