אפל - קיפאון במכירות עלייה במחירים

יום ו', 2 בנובמבר 2018
המכירות של מכשירי iPhone של אפל תקועות אך החברה מגדילה  בשעור ניכר את הכנסותיה.
איך זה קורה?
בימים אלה  הודיעה החברה כי מכרה 46.9 מיליון מכשירי iPhone ברבעון הרביעי של שנת הכספים שהסתיימה ב -29 בספטמבר, משתווה עם 46.7 מיליון מכשירים שנמכרו בשנה שעברה.
 
לפי אנליסטים צפוי שאפל תמכור 47.6 מיליון מכשירי iPhone.
 
וה"פלא" הוא שבעוד שמכירות היחידות היו קפואות ההכנסות מ- iPhones קפצו ב- 29 אחוזים ל- 37.2 מיליארד דולר.
 
נראה כי אנשים מחפשים התקנים יקרים של אפל כמו  iPhone XS   כאשר מחיר המכירה הממוצע עבור ה- iPhone זינק ל- 793 $ מ- 618 $ לפני שנה. 
 
על רקע זה, בצעד מפתיע, אמרה אפל כי היא לא תציג עוד את המכירות ביחידות של ה- iPhones, iPad ו- Mac שלה, החל מרבעון דצמבר. זה כנראה משקף את העובדה כי המכירות תקועות  בעוד שההכנסות שלה עולות בשל תמחור המכשיר גבוה.
 
"כפי שהוכח על ידי הביצועים הפיננסיים שלנו בשנים האחרונות, מספר היחידות שנמכרו בכל תקופה של 90 יום לא בהכרח מייצג את הכוח הבסיסי של העסק שלנו", אמר מנהל הכספים לוקה מאסטרי במהלך שיחה עם אנליסטים. "יתר על כן, יחידת המכירה שלנו רלוונטית פחות עבורנו היום מאשר בעבר, בהתחשב בהיקף תיק ההשקעות שלנו ובפיזור המחירים הרחב יותר בכל קו מוצרים".
 
השאלה האחרונה של קריאת הרווח של אפל התייחסה לתכניות החברה לפרט עוד את יחידת המכירות. אנליסט סיטיגרופ, ג'ים סובה, ציין כי "יש אנשים שחוששים כי זה אומר עכשיו כי יחידות iPhone הולכות להתחיל  שנה שלילית".
ואילו  מנכ"ל אפל, טים קוק, אמר כי הבסיס המותקן של אפל צומח על בספרות גבוהות על בסיס אחוז כולל.
 
"זה קצת כמו אם אתה הולך לשוק ואתה דוחף את העגלה שלך עד הקופאית והיא אומרת כמה יחידות יש לך שם?'" קוק אמר. "לא משנה כמה יחידות יש שם אלא בחינת הערך הכולל של מה שיש בעגלה".
 
המחירים הגבוהים יותר נמצאים כאן כדי להישאר.  ה- iPhone ASP כבר מעל 700 $ מאז השיקה אפל את ה- iPhone X.  XS מקס יקר עוד יותר, נראה כי ה- ASP  הגיע  לשיא של כל הזמנים.
השאלה היא אם אפל תצטרך להתספק בשוק של לקחות בעלי אמצעים.
 
אנליסט פורסטר, ג'ולי אק, ציין כי על מנת לגדול בהכנסות, אפל צריכה למצוא לקוחות נוספים, דבר שקשה מכיוון שרוב הצמיחה נובעת ממשקים מפותחים פחות כמו ניגריה והודו, והיא מוכרת שם מכשירים נוספים כמו שעונים ורמקולים חכמים.