אפל חשפה את iOS 12, ופיתוחים נוספים

יום ג', 5 ביוני 2018

בארוע חגיגי חשפה חברת אפל את iOS 12, הגרסה החדשה של מערכת ההפעלה לאייפון ולאייפד. לטענת אפל, הגרסה החדשה מציגה ביצועים טובים פי שניים משל גרסאות קודמות: האפליקציות נפתחות 40% יותר מהר, המקלדת עולה 50% יותר מהר ופתיחת המצלמה התקצרה ב-70%.

עוד יתרון הוא ביכולת לשלוט בביצועי המעבד בצורה דינמית - המערכת יודעת להגביר את הפעלת המעבד בהתאם לצורך או לצמצם אותה כדי לחסוך בחשמל.

בתוך כך נמסר כי אפל תרחיב משמעותית את פעילותה בתחום הפרסום במובייל

העוזר סירי עבר שדרוג שמאפשר לו לקבל הוראות ליצירת התראות והודעות בהתבסס על מילות קוד - למשל, להגיד לו "תוכניות טיסה" ולקבל מידע על הטיסה שהזמנתם, מבלי שתצטרכו להגיד "סירי, תציג לי את המייל מחברת התעופה". זו תכונה נוחה ומתבקשת, אך פחות מרשימה משל סייעניות מקבילות מבית מיקרוסופט וגוגל, שיודעות לבצע שיחות והתכתבויות בעצמן עבור משתמשים.

 

 


iOS 12 מודגמת על הבמה

מערכת סירי גם יודעת להפעיל תכונות של המכשיר בהתאם לקונטקסט בו הוא נמצא. למשל הזמנה של כרטיסים לסרט תגרום לאייפון להיכנס למצב שקט בשעה והתאריך הייעודים. ניתן גם לייצר סדרת פקודות על בסיס אפליקציית אוטומציה. הפקודות מיוצרות על ידי גרירה של אייקונים בצורה קלה ופשוטה.

 

מנגנון Do not disturb זכה למספר שדרוגים וכעת מסוגל לעבוד בתסריטים שמותאמים לשעות היממה ולפעולות של המשתמש. כך למשל בשעות בהן ישנים הוא יסתיר את ההתראות ובבוקר יחזיר את המכשיר לפעילות בצורה אוטומטית. הוא גם מסוגל לפעול בהתאם למיקום, זמן וכן אירועים שהוא מושך מהיומן, כגון פגישות או פעילויות שונות.

בנוסף אפל הוסיפה יכולת לשלוט באופי השימוש במכשירים, היא קוראת לזה "הגיינה דיגיטלית". ניתן למשל לדעת מתי השתמשו במכשיר, כמה פעמים הרמנו אותו ואילו אפליקציות שולחות את מספר ההתראות הגדול ביותר. ניתן גם לקבל דוחות שימוש עבור כל מכשיר כולל זה של הילדים. כמו כן ניתן להקציב זמן שימוש מוגדר מראש כדי למנוע מצב בו הילד מגזים עם זמן המסך שלו דרך אפלקיציית Downtime.

ועוד חידוש: Carplay, גרסת המכונית של מערכת ההפעלה מקבלת כעת תמיכה באפליקציות ניווט צד שלישי, ביניהן ווייז וגוגל מפות.

 

גם שעונים  

 

לאחר חשיפת הגרסאות החדשות של מערכת ההפעלה לסמארטפונים וטאבלטים, חושפת החברה את הגרסה החדשה של watch OS, שמיועדת לשעונים החכמים שלה. מדובר בגרסה ה-5 ועל פי טים קוק, היא מיועדת בעיקר עבור ניהול פעילות ספורטיבית. למשל היא כוללת מספר אפליקציות שמותאמות לפעילויות כגון יוגה, ריצה, הליכה, פעילות כושר על מכשירים או שחייה. אלה כוללות תכונות כגון ניהול מטרות או מעקב אחר הפעילות - משהו שכל אפליקציית כושר יודעת לבצע. השעון מסוגל לזהות את סוג הפעילות אוטומטית, ללא הפעלה ייעודית של יישום האימונים.

 

תכונה נוספת שנחשפת היא אפליקציית ווקי טוקי, שמאפשרת לנהל שיחות ללא חיוג למספר הטלפון. זאת ועוד, ההפעלה של סירי מתבצעת אוטומטית ברגע שצופים בשעון ומרימים את פרק היד לגובה הראש.

 

אפל חשפה באירוע גרסה חדשה למערכת ההפעלה של המק, שקרויה הפעם על שם מוהאבי, המדבר הקליפורני המפורסם. יש לה מצב אפל (dark mode), שמעמעם את המסך ומפשר להבליט אייקונים. בנוסף, קיבלה OS X החדשה תכונת סידור אוטומטי של שולחן העבודה, שתארגן עבורכם את התצוגה בהתאם לאפליקציות. בתוך כך, המערכת גם זוכה לתכונה שמאפשרת לקבל אוטומציה של פעולות מתוך הקשר ותפקודי האפליקציה. גם תכונות הפרטיות זכו לשדרוג והקשחה של הגישה לפרטי המשתמש וזיהויו.

 

המק יזכה מעתה לתמיכה מוגברת ביכולות למידת מכונה עם אפליקציית ML. גם אנשי הווידאו זוכים לשדרוג יכולות, עם תמיכה מבעבדים גרפיים חיצוניים (eGPU). אפל חשפה באירוע פרויקט מיוחד, עליו עבדה מספר שנים, ומאפשר לאפליקציות iOS לפעול על OS X במינימום התאמות. החברה לא חשפה מועד להשקת התכונה הזו, שבינתיים יושמה רק בכמה מהאפליקציות שלה עצמה. לדברי החברה, בשנה הבאה תהיה זמינה התכונה למפתחים נוספים, אם כי לא ברור איך ומתי. 

בתחום ה"קוסמטיקה" הוצגו אימוג'ים שמתבססים על בניית דמות אישית למשתמש, ע"י גרירת אלמנטים כמו תסרוקת, צורת פנים, גוון עור ועוד.