אפל נגד ריגול פנימי

יום א', 15 באפריל 2018
לפי דוח חדש חברת אפל חשפה בשנה שעברה 29 מדליפי מידע פנימי, והביאה למעצרם של 12 מהם – כך לפי מזכר פנימי ששלחה ענקית הטכנולוגיה לעובדיה ושלמרבה האירוניה הודלף בעצמו לרשת המידע בלומברג.
בין 12 העצורים עובדי אפל, קבלנים חיצוניים ושותפים בשרשרת האספקה של החברה.
 
מידע מדאיג זה משתלב בידיעה שלילית אחרת האומרת כי סיכום מכירות הרמקול החכם של אפל מראה על כשלון  בשווקים, והמלאי נערם בחנויות
 
לפי הדיווח, במזכר הזהירה אפל עובדים להפסיק להדליף מידע על תוכניות עתידיות של החברה. "המדליפים לא רק איבדו את משרותיהם, הם עכשיו מתקשים מאוד למצוא עבודה במקום אחר", נכתב.
 
אפל ציינה כמה מקרים שבהם הודלף מידע לתקשורת, ובהם פגישה בתחילת השנה של מנהל הנדסת התוכנה של החברה, קרייג פדריגי, עם עובדים שבה סיפר שחלק מיכולות התוכנה המתוכננות של האייפון עוכבו.
 
"מידע שדלף על מוצרים חדשים יכול להשפיע לרעה על מכירות דגמים קיימים, לספק ליריבים יותר זמן להכין תגובה תחרותית ולהוביל לפחות מכירות של מוצרים חדשים", טען מנהל שיווק המוצרים הבכיר, גרג ג'וסוויאק, במזכר. "אנחנו רוצים להגיד ללקוחות שלנו למה המוצר נהדר, ולא שמישהו אחר יעשה את זה בצורה גרועה".
 
בחודש שעבר, אפל זיהתה ופיטרה עובד שהדליף פרטים מפגישה פנימית חשאית על תוכניות החברה בתחום התוכנה. מאות מהנדסי תוכנה השתתפו בפגישה, ועוד אלפים בחברה עודכנו בפרטיה. העובד, שהדליף את המידע לכתב, אמר לחוקרי אפל שעשה את זה כי חשב שלא ייתפס.
 
לדברי כתב בלובמרג, מארק גורמן, במקרים רבים המדליפים לא מחליטים להדליף. תחת זאת, כתבים ובלוגרים יוצרים איתם קשר חברי בלינקדאין, טוויטר ופייסבוק ואז מנסים לחלץ מהם מידע. "אולי זה מחמיא שפונים אליך", כתב גורמן, "אבל זה חשוב לזכור שעובדים עליך. הצלחת גורמים חיצוניים אלו נמדדת באמצעות חילוץ סודות של אפל ממך והפיכתם לפומביים. סקופ על מוצר אפל שלא הופץ יכול לייצר תעבורה מאסיבית לאתר והטבות כלכליות לבלוגר או לכתב שחשף אותו. אבל עובד אפל שהדליף מאבד את הכל".