אפל מעצבת שבבי ניהול אנרגיה משלה

יום א', 3 בדצמבר 2017
ביפן נמסר כי אפל מעצבת שבבי ניהול אנרגיה משלה
השבבים האלו אחראים לפונקציות הטעינה, ניהול הסוללה וצריכת האנרגיה ועל פי הדיווח בעיתון ניקיי ייתכן וישולבו בדגמי האייפונים שיושקו ב-2018.
ויש גם  מעורבות ישראלית.
את הפרויקט מוביל הישראלי הבכיר באפל, ג'וני סרוג'י. סרטג'י משמש כסגן נשיא אפל. למרכז הפיתוח של אפל בישראל שיש לו תפקיד הולך וגדל במוצרי הדגל של החברה, בתוכנה וגם בחומרה. ג'וני סרוג'י, ערבי נוצרי, שממונה על פרוייקטים בהיקף מליארדים. 
 
מדיניות אפל היא להגדיל את המאמצים לצמצם את התלות בספקיות חיצוניות, ומעצבת שבבי ניהול אנרגיה משלה, שייתכן שישולבו בדגמי האייפונים שיושקו ב-2018 - כך לפי דיווח של העיתון היפני ניקיי.
קראו עוד בכלכליסט:
בינתיים מחריף המאבק על זדכויות וידע. בתוך כך קוואלקום מחריפה המאבק באפל: בקשה לצו שימנע מכירת אייפונים בארה"ב. ואילו אפל נאלצה להתנצל על פרצת אבטחה חמורה שהתגלתה במחשבי המק
 
הקורבן העיקרי של המהלך האחרון תהיה ספקית השבבים הנוכחית של החברה, Dialog Semiconductor הבריטית, שמניותיה בבורסת פרנקפורט צללו ב-19% בעקבות הפרסום. 
 
כאמור, שבבי ניהול האנרגיה אחראים לפונקציות הטעינה, ניהול הסוללה וצריכת האנרגיה. מדובר באחר הרכיבים הקריטיים והיקרים ביותר אחרי מעבדים, מודמים ושבבי זיכרון. "על סמך התוכניות הנוכחיות של אפל, הם מתעדים להחליף חלקית, או בסביבות חצי משבבי האנרגיה באייפון החל משנה הבאה", אמר מקור לניקיי. 
 
לדברי המקורות, השבבים של אפל יהיו המתקדמים בתעשייה, וייתכן שיכללו יכולות עיבוד שיאפשרו להם לשלוט בצורה טובה יותר בצריכת האנרגיה של רכיבים שונים. התוצאה תהיה אייפונים עם צריכת אנרגיה נמוכה יותר.
 
את השבבים צפויה לייצר בעבור אפל חברת TSMC הטייוואנית. החברה מספקת לאפל את מעבדי האייפונים מאז 2016, אך בשנה הבאה עתידה לאבד חוזה זה לטובת סמסונג. ייצור שבבי ניהול האנרגיה עתיד לפצות במידת מה על אובדן החוזה היוקרתי.
 
שבבי צריכת האנרגיה יצטרפו למעבדים, שבב העיבוד הניורוני שאחראי ליכולות זיהוי התמונה באייפון X ולאלגוריתם למידת המכונה, שבבי זיהוי טביעות האצבע ועוד. את פיתוח שבבים אלו, וכנראה גם את שבב צריכת האנרגיה החדש, מובילה החטיבה בראשות הישראלי הבכיר באפל, ג'וני סרוג'י, שהולך ומקבע את מעמדו כאחד האנשים הבכירים והמרכזיים בחברה.