אפל ואינטל נגד תעריפי טראמפ נגד סין

יום א', 9 בספטמבר 2018

 

אפל ואינטל נגד  תעריפי טראמ נגד יבוא מסין
חברת אפל הודיעה רשמית  כי תעריפי המכס המוגדלים בארה"ב המוצעים על מוצרים בשווי 200 מיליארד דולר המיובאים מסין יעלו מחירים עבור חלק מצרכני הצריכה הפופולריים שלה, כגון אוזניות ה- Apple Watch ו- AirPods.
 
מחשב ה- Mac Mini Desktop, אפל  סטילוס אביזרים  עבור iPad, מטענים שונים ומתאמים וציוד  המשמש ליצרן ועיצוב מוצרים מסוימים בארה"ב יושפעו גם.
כך כתב נציג החברה בקופרטינו, קליפורניה למשרד של נציג הסחר האמריקני במכתב מתאריך 5 בספטמבר.
 
כשרכו הנשיא דונלד טראמפ צייץ בשבת כי "יש פתרון פשוט: פשוט לייצר הכל בארה"ב שם יהיו אפס תעריפים".
 
"הפוך את המוצרים שלך לארצות הברית במקום לסין, התחל לבנות עכשיו צמחים חדשים" אמר טראמפ  בציוץ. .
 
ארה"ב הטילה תעריפים בשווי של 50 מיליארד דולר על סחורות סיניות עם עוד 200 מיליארד דולר בשלבים הסופיים. טראמפ אמר  כי הוא שוקל עוד 267 מיליארד דולר של תעריפים על סין, כאשר אנליסטים אמרו כי ההעלאה תשפיע כמעט בכל קטגוריה של מוצרי צריכה. טראמפ טוען כי הוא בעד  סחר הוגן.
 
"הדאגה שלנו בתעריפים אלה היא כי הצמיחה בארה"ב תהיה  קשה, וזה יביא למחירים גבוהים יותר לצרכנים בארה"ב", אמרה אפל במכתב.
 
מניית החברה ירדה ב -0.8%  ונסגרה ב -221.30 דולר.
 
החברה מסרה כי התעריפים "יופיעו כמסים על הצרכנים בארה"ב" ו"יגדילו את העלות של מוצרי אפל שהלקוחות שלנו מסתמכים עליהם בחיי היומיום שלהם ". מנכ"ל אפל, טים קוק, אמר בתחילת השנה כי לתעריפי טראמפ "לא היתה הגישה הנכונה".
 
במכתב, אפל מבקשת מממשלת ארה"ב "לשקול מחדש את האמצעים הללו ולעבוד על מציאת פתרונות אחרים ויעילים יותר, אשר יותירו את הכלכלה האמריקאית ואת הצרכן האמריקני חזקים ובריאים יותר מאי פעם".
 
הפגיעה תהיה מעבר למוצרי הליבה, גם באביזרים כמו הרמקול HomePod, AirPort Time Capsule נתבי אינטרנט, עכברים וחלקים  עבור iPhone, iPad, MacBook ועיפרון אפל,
 
בעקיפין תהיה פגיעה גם בפיתוח המוצרים, כולל מעבדים וציוד מחקר.
 
אינטל, חברת השבבים השנייה בגודלה בעולם, שקלה לתמוך בהתנגדותה של אפל לתעריפים ולהרחיב את הטענה בנימוק כי יצרני המחשבים והטלפונים מעורבים בשרשרת אספקה ??עולמית הכוללת את הייצור הסיני, ולא ניתן להרחיק אותה בקלות ללא פגיעה בחברות בארה"ב - כך קבעה  אינטל במכתב לנציבות הסחר. היכולת של ארה"ב להמשיך לשלוט בטכנולוגיית התקשורת, כולל רשתות הטלפון החמות של הדור החמישי, תיפגע מההיטל על היבוא מסין.
 
בנוסף, תעשיית השבבים היא מקור לעודף הסחר בארה"ב, כולל סין, טענה אינטל.
 
"המוליכים למחצה הם הייצוא הרביעי בגודלו באמריקה, ובענף שלנו יש עודף סחר גלובלי של יותר מ -6 מיליארד דולר ועודף עם סין של קרוב ל -2 מיליארד דולר ב -2017", נכתב במכתב של אינטל. "אנו נדהמים מדוע המינהל עשוי להשתמש בחלק מהתעריפים כדי לתכנן מחדש את שרשרת האספקה ??העולמית (מידע, תקשורת וטכנולוגיה) שרשתות האספקה ??שלהן משרתות היטב את החברות בארה"ב".
 
אפל מסרה עוד  כי רכשה רכיבים בשווי של למעלה מ -50 מיליארד דולר מספקים בארה"ב בשנה שעברה, וכי היא משלמת מס החברות הגדולה בארה"ב. עוד אמרה כי כל מוצר של אפל "מכיל חלקים או חומרים מארצות הברית ונעשה עם ציוד של ספקים בארה"ב". מוקדם יותר השנה, החברה אמרה כי במסגרת הרפורמה במס היא תשקיע 350 מיליארד דולר בארה"ב  בחמש השנים הקרובות.
 
אפל הניבה מכירות של 9.6 מיליארד דולר בסין ברבעון השלישי של שנת הכספים, שהסתכמו ב-18% מסך הכנסותיה בתקופה.