הערכות זהירות לגבי יציבות WeWORK

יום ה', 15 באוגוסט 2019
 
נראה, כי למרות כל ההצהרות האופטימיות (כפי שהן נשמעות מפיו) של נוימן יש שאלות  נוקבות לגבי כל המודל שבנה ובונה - שימוש משותף של שטחי עבודה/משרדים.
 
אמנם הוא מבטיח כי יתרום סכומי עתק לצדקה אבל בינתיים הוא "תורם" בעיקר להפסדים (כולל למשקיעים-בנקים הנסוגים עתה ממנו) שהוכפלו בשנת 2018
 
ההפסדים הם תוצר ישיר של התרחבותה המהירה של WeWork ברחבי העולם, והצורך ברכישה והתאמה של משרדים. כל אלה מעלים שאלה גדולה בנוגע למודל העסקי של החברה
 
חברת השכרת חללי העבודה WeWork הפסידה ב-2018 כשני מיליארד דולר - פי שניים מבשנה שקדמה לה - כך דווח בוול סטריט ג'ורנל. ההפסד נגרם בשל צמיחה בעלויות התפעול, תוצר ישיר של התרחבותה המהירה של WeWork ברחבי העולם, והצורך ברכישה והתאמה של משרדים להשכרות קצרות טווח.
 
במקביל מגלה מאזן החברה כי הכנסותיה צמחו פי שניים ועמדו אשתקד על 1.82 מיליארד דולר.
 
לכן עולה השאלה אם הערך  בשוק של Wework  העומד על  20 מיליארד דולר הוא מוצדק.
 
על פי דיווחי WeWork, בדצמבר עמד מספר השוכרים על כ-400 אלף בכ-100 ערים ברחבי העולם. כשליש מהשוכרים הם חברות וארגונים שמספרם גדל מאוד בתמהיל המשתמשים לעומת פרילנסרים ועצמאים. עוד מסרה החברה שמהרגע שהמשרדים מותאמים לפעילות הלקוח, הרווח על ההשכרה עובר במהירות את עלות התפעול השוטפת.
החברה הכניסה בממוצע 6,360 דולר בשנה מכל שוכר, ירידה של 13.5% בהשוואה ל-2017. גם היקף האכלוס של משרדיה ירד ועומד כיום על כ-80% לעומת 84% בשנה הקודמת. מנגד הסבירה החברה שהגדילה את היקף המשרדים באופן נרחב ושנדרשים לה כ-18 חודשים כדי לאכלס אותם. 
 
לאחרונה אף הודיעה החברה על פיטורי 300 עובדים 3% מכוח האדם שלה.
 
המודל העסקי של חברות חללי העבודה הוא פשוט - לוקחים שטח גדול ומתאימים אותו לשוכרים קטנים כשבמקביל נותנים להם את כל השירותים. השוכרים לא צריכים לדאוג לכלום.
 
המודל העסקי מתבסס על הכנסות גדולות למטר לעומת משכירי משרדים אחרים. עם זאת, חשוב להבהיר שיש סיכון גדול מכיוון שהשוכרים יכולים לעזוב בכל רגע נתון. 
החשש הוא כי בתקופה של האטה ונטיה לחסכון לא יתרוקנו השטחים המשותפים הללו וישארו ריקים.