פיסבוק פועלת נגד ידיעות מזויפות

יום ג', 18 באפריל 2017

לאחr לחצים רבים פיסבוק מתגייסת למלחמה בידיעות מזויפות- Fake News

לקראת הבחירות בצרפת: פייסבוק מחקה 30 אלף חשבונות החשודים בהפצת פייק ניוז

הרשת החברתית גם פרסמה בעיתונים בצרפת ובגרמניה סדרה של מודעות שמספקות טיפים והסברים בנושא החדשות המזויפות

פייסבוק החלה ליישם את מדיניות המאבק בחדשות מזויפות - וצרפת, בה יתקיימו החודש הבחירות לנשיאות, נמצאת על הכוונת; הרשת החברתית הודיעה כי מחקה כ-30 אלף חשבונות החשודים בהפצת חדשות מזויפות, וכי היא מתכננת להמשיך ולהדק את הפיקוח על הפצת התכנים.

בינתיים במסגרת שגעון  הפייק ניוז: שלוש חברות אמריקאיות הגישו בקשה לרישום מסחרי של המונח "חדשות מזויפות"

הסיבוב הראשון בבחירות בצרפת מתקיים ב-23 באפריל, וכרגע למועמדת הימין הקיצוני, מרין לה פן, יש יתרון בלא מעט סקרים מול המועמדים העיקריים האחרים, פרנסואה פיון מהימין ועמנואל מאקרון מהמרכז. לא מעט מהפופולריות שלה מגיעה לטענת התקשורת הצרפתית, מהשימוש שהיא ותומכיה עושים ברשתות החברתיות להפצת תכני שנאה והסתה.

פייסבוק שמודעת להאשמות שהועלו נגדה במהלך הבחירות לנשיאות ארה"ב בהן זכה דונלד טראמפ, החליטה לעשות מאמץ ולהימנע מהסיקור השלילי שספגה עקב תפקודה. לא מעט מהחדשות והמידע שהביאו את טראמפ לשלטון הגיעו מחשבונות ברשת החברתית שהפיצו ידיעות שבינן למציאות אין כל קשר, כך נטען על ידי התקשורת האמריקאית.

הביקורת העיקרית נגד פייסבוק היתה שמאחר שהיא מנסה להימנע מלהיתפס ככלי תקשורת ומדיה, היא נמנעת מפיקוח ועריכה על התכנים שמופצים דרכה.

פייסבוק אינה היחידה שמתמודדת עם הבעיה. גם גוגל נאלצה למצוא לכך פתרון והחלה לשתף פעולה עם התקשורת המקומית בצרפת כדי לזהות סיפורים ומידע מזויפים. אבל למרות המאמצים של פייסבוק בנושא, יש גם הטוענים שפעולתה נובעת מהקשחת הפיקוח על ידי מדינות אירופה. בראשן גרמניה, שהודיעה לאחרונה שתחל להטיל קנסות של עד 50 מיליון יורו, על רשתות חברתיות וחברות טכנולוגיה שלא יסירו תוכן שלא עומד בדרישות החוק הגרמני.