הודו בדרך להובלה - כך תהיו חלק מההצלחה

יום ב', 22 ביולי 2019
 
מאת טל רשף
 
מהטמה גאנדי, מוביל הקמתה של הודו המודרנית, התנגד בגלוי לעצם קיומה של מדינת ישראל, ועד לפני מספר עשרות שנים, כל הודי שנסע לחו"ל קיבל דרכון שעל כריכתו היה רשום "מורשה בכניסה לכל מדינות העולם מלבד ישראל". עושה רושם שיחסי שתי המדינות עברו שינוי, מהפכה של ממש שרק ממשיכה הלאה.
הביקורים ההדדיים של ראש ממשלת הודו בישראל ונתניהו בהודו כוללים בתוכם פוטנציאל לשיתוף פעולה פורה בין שתי מדינות שזקוקות אחת לשנייה - אם בזכות החדשנות והטכנולוגיה ואם בזכות מסה של אוכלוסייה ושוק פנימי אדיר.
 
המאמץ המושקע בקשרי ישראל עם הודו נובע מפוטנציאל היחסים בין הודו וישראל - האפשרויות של האחת משלימות את הצרכים של האחרת ולהיפך. הודו הגדולה, מדינת ענק בת יותר ממיליארד אנשים, מתקרבת להיות מעצמה עולמית. היא כבר נכללת ברשימת 10 הכלכלות הגדולות בעולם ובשנת 2016 הובילה את רשימת המדינות הצומחות במהירות באסיה. היא הכלכלה הגדולה שצמחה במהירות הגדולה ביותר בעולם, יותר מסין.
 
כניסתה של הודו לרשימת עשר המובילות בכלכלת העולם היא לא סוף התהליך, ולא ירחק היום שבו תהיה אחת מהשלוש שבראש הרשימה יחד עם ארה"ב וסין. להודו ישנם כלים מסייעים שיסייעו לה להגיע למקומות הראשונים כמו מסה של אוכלוסייה, שוק פנימי אדיר המהווה את מנוע הצמיחה המרכזי שלה ובניגוד למדינות אחרות, דוגמת ישראל שהמנוע שלהן הוא הייצוא, יש להודו מגזר שירותים דינמי וצומח המספק שירותי IT, call center, יעוץ ומיקור חוץ למדינות המובילות בעולם. מה שכן חסר להודו הן טכנולוגיות פורצות דרך.
 
מעצמה מובילה היא מדינה שעלולה למצוא עצמה במסלול עימות עם מעצמות אחרות, כך שהיא לא יכולה להרשות לעצמה להיות תלויה בטכנולוגיות שלהן. מעצמה מובילה זקוקה ליוקרה ומחוייבת להיות בקו הטכנולוגי הראשון. זו מדינה שצריכה למצות את הפוטנציאל הפנימי שלה, לתת רמה גבוהה של שירותים פנימה והחוצה ולפתח את תושביה והאזורים השונים בה.
 
מיד עם כניסתו לתפקיד, מודי הכריז על שורה של פרוייקטים שיניעו את כל המטרות שפירטנו מעלה קדימה: פרוייקט Make in India מיועד ליצור שרשראות יצור מתקדמות עתירות טכנולוגיה, פרוייקט Digital India ינגיש לכל תושב בהודו את מרבית השירותים הציבוריים באופן מקוון, יצור דיגיטציה למידע ויאפשר לכל תושב גישה לשירותים בנקאיים מרחוק ומכל כפר.
 
ישנם פרוייקטים ענקיים נוספים כמו טיהור מי הגנגס, בניית תשתיות תחבורה מהירה מול מדינות דרום מזרח אסיה, העצמת הצבא ההודי ועוד. מבחינה טכנולוגית, יש צורך במערכות תשלום מרחוק, תקשורת פס רחב, מאגרי מידע ביומטרי, רובוטיקה, ניהול יצור, ניהול שינוע והורדת עלויות בעזרת אוטומציה ואופטימיזציה שחיוני לבנות סביבן הגנת סייבר - וכאן נכנסת ישראל לתמונה.
הודו כאמור צריכה חדשנות ישראלית, ומן העבר השני ישראל זקוקה לשוק ההודי.
-----------------------------------------------------
 

הכותב, יועץ עסקי ובין תרבותי לשוקי מזרח אסיה, מכשיר עובדים ומאמן מנהלים לעסקים בהודו, מעביר סדנאות לפעילות בשווקים מתעוררים בחברות ישראליות.