הטבות שיא לאינטל

יום ש', 7 בדצמבר 2019
משרד האוצר העביר באחרונה למשרד הכלכלה 4 מיליארד שקל לשם מתן מענק חסר תקדים של 4 מיליארד שקל - 10% מההשקעה, לחברת אינטל.
 
לפי התחיבותה אינטל מתכננת להשקיע כ-40 מיליון שקל (11 מיליארד דולר) בבניית מפעל חדש בקריית גת, וביקשה מהמדינה לקבל מענק בהיקף של 10% מההשקעה. אם התוכנית תתממש, זו תהיה ההשקעה הגדולה ביותר של יצרני השבבים אי פעם בישראל. גם המענק האמור מבטא שיא כל הזמנים.
 
סכום זה יהיה בנוסף להשקעה של 18 מיליארד שקל בקריית גת ומענק של 3 מיליארד שקל שאושר בשנה שעברה.
 
בהקשר למענק השיא הכינה היחידה הכלכלית הראשית במשרד האוצר חוות דעת לפיה ההשקעה עומדת בדרישות הסיוע מהמדינה, ובראשה התשואה על ההשקעה. יחד עם זאת, לא ברור אם חוות הדעת מתייחסת לשיקולים מקרו-כלכליים מעבר למספרים המשמעותיים של ההשקעה, כולל כיצד עלייה כה גדולה בנוכחות אינטל תשפיע על תלות הכלכלה הישראלית בחברה האמריקאית.
 
בנוסף לגודלה חסר התקדים במספרים מוחלטים, המענק שהתבקשה על ידי אינטל גבוה יחסית למענקים הקודמים מהמדינה לחברה. מאז העשור הקודם, המענקים לאינטל היו 5% מההשקעה בבניית מפעל.  החברה אינה מבקשת שינוי בהסדר המס הנוכחי החל עליה, המכונה "המסלול האסטרטגי", בו אינטל משלמת שיעור מס מופחת של 5%.
כל זה כבר גדול משמעותית מהתועלת הקבועה בחוק לעידוד השקעות הון, המוענקת לחברות המייצאות לפחות רבע מתפוקתן. חברות הפועלות באזורים חיצוניים על פי החוק משלמות 7.5% מס חברות, חברות במרכז הארץ משלמות 16% וחברות שלא מקבלות את ההטבה משלמות 23%.
 
עוד מציינים כי ההסכם עם הממשלה כולל גם פטור מחובת המכרז עם מינהל מקרקעי ישראל וכי אינטל כבר החלה בהכנת תשתיות פיזיות לבניית המפעל החדש החדש בקרית גת.