לקראת מיזוג בין פעילותן של החברות yes ובזק בינלאומי

יום ה', 25 במרץ 2021
 
יחד עם פרסום תוצאותיה  העסקיות הכוללת הטובות - נשקלים בבזק שינויים מהחותיים כמו איחוד הבנות yes ובזק בינלאומי, אך להותיר את פלאפון עצמאית.
 
ההחלטה בנושא זה שהתקבלה בדירקטוריון החברה באה על רקע היחלשותן של שתי החברות בשנים האחרונות. בזק בינלאומי, המשמשת כספקית אינטרנט ושיחות בינלאומיות, סיימה את 2019 בהפסד תפעולי של 57 מיליון שקל והפסד נקי של 50 מיליון שקל. מ-2019 בשלוש שנים האחרונות מחקה בזק כ-631 מיליון שקל מערך החברה הבת, בין היתר לאור אי סדרים שהתגלו ביתרות הנכסים של החברה וממחיקה של מנויים כפולים. שווי הפעילות של בזק בינלאומי עמד בסוף הרבעון השלישי של 2020 על 123 מיליון שקל בלבד, לעומת 1.061 מיליארד שקל בסוף 2018.
 
גם  yes לא עושה חייל.
החברה סיימה את 2019 בהפסד תפעולי של 55 מיליון שקל והפסד נקי של 69 מיליון שקל. בשלוש השנים האחרונות מחקה בזק כ-2.76 מיליארד שקל מערך החברה הבת, בין היתר לאור מחיקת נכס מס לאור הפסדי החברה. שווי הפעילות של yes עמד בסוף הרבעון השלישי של 2020 על מינוס 118 מיליון שקל, לעומת 1.346 מיליארד שקל בסוף 2017.
 
בהודעת החברה נמסר, "החלטה זו באה על רקע הלכידות השירותית והעסקית ההולכת וגוברת בענף, התחרות הגוברת במגזרי פעילות חברות הבת, השינויים העסקיים והרגולטוריים החלים והצפויים לחול על בזק בינלאומי ו-yes ופעילותן, והצורך לבחון את העמקת הסינרגיה וההתייעלות התפעולית של חברות הבת, על מנת להשיא ולהציף ערך לטובת כל אחת מחברות הבת. מהלך, ככל שיושלם, פוטנציאל לתרום לתוצאות העסקיות של חברות הבת, הן כתוצאה משיפור יכולת המכירה ושימור המנויים לשרותי החברות והן כתוצאה מהתייעלות וצמצום הוצאות בהיקף המוערך בעשרות מליוני שקלים בשנה".
 
נמסר כי עדיין תלוי המיזוג המתוכנן את אישור משרד התקשורת, בשני מהלכים מרכזיים שצפויים להשפיע על הפעילות של שתי החברות. האחד הוא בחינת משרד התקשורת לביטול הפיצול הנהוג בישראל בין תשתית לספק אינטרנט, כך שבזק תוכל למכור חבילה אחודה ללא תלות בספקיות.  המהלך השני הוא המעבר של yes משידור המתבסס על לוויין לשידור על גבי רשת האינטרנט (OTT). כיום 25% מלקוחות yes עברו ל-OTT.
במקביל שוקלים בבזק כי הפעילות העסקית של בזק בינלאומי תופרד ותיוותר כחברה עצמאית, וזאת בטרם המיזוג עם yes. החברה מציעה כיום לעסקים שירותי ענן, דאטה סנטרס, אבטחת מידע ועוד.
 
הכנסות החברה מעסקים עמדו ב-2019 על 508 מיליון שקל, המהווים כ-38% מכלל הכנסותיה. בעקבות החלטת הדירקטוריון, כבר הכריזה ההסתדרות על סכסוך עבודה בבזק בינלאומי. פלאפון כאמור תיוותר חברה נפרדת. שווי הפעילות של פלאפון עומד על 1.39 מיליארד שקל, לאחר שמחקה כ-950 מיליון שקל ב-2019.
מציינים כי המהלכים המתוכננים הם פרי הפעילות של המכ"ל החדש יחסית  רן גוראון כמנכ"ל משותף לשלוש החברות בדצמבר 2018. גוראון חתם על הסכמי סינרגיה עם שלושת החברות, כמו גם על הסכמי פרישה של כ-1,050 עובדים. בבזק בינלאומי כ-1,300 עובדים כיום, וכך גם ב-yes. סינרגיה מלאה משמעותה ניהול משותף, ניוד עובדים, איחוד פעילויות והצעת סלי שירותים משותפים.