המרוץ לחיסון מקורונה

יום א', 20 בספטמבר 2020

מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews

המרוץ או יש מי שאומרים ההיסטריה  לפתח במהירות שיא חיסון נגד מגפת הקורונה נמשך במלוא הקצב. לעיתים נישא על שיפתותי אנשי יחסי ציבור ופוליטיקאים יותר מאשר אנשי מדע וחוק.

כיום נמצאות ברחבי העולם עשרות חברות בשלבים שונים של פיתוח, כשהמובילות הן אסטרהזנקה (AZN), פייזר (PFE), מודרנה (MRNA) ונובהווקס (NVAX). בעוד מניות מודרנה ונובהווקס זינקו במאות אחוזים, מניות פייזר ואסטרהזנקה מצידן עלו באופן מתון יחסית, היות והן גדולות היקף כחברות מכדי שהחיסון יהיה כל כך משמעותי עבורן.


"למודרנה צריכים להיות מספיק נתונים במהלך חודש נובמבר מהניסוי בשלב מאוחר כדי לדעת אם החיסון נגד וירוס הקורונה יעיל", כך אמר מנכ"ל מודרנה סטפן בנסל. "אם קצב ההדבקה במדינה יואט בשבועות הקרובים, זה עלול לסייע לדחות את הוצאת החיסון לחודש דצמבר בתרחיש הגרוע ביותר", הוסיף. מודרנה היא אחת משלוש יצרניות התרופות המגובות על ידי ארה"ב המצויות בבדיקות בשלב מאוחר לחיסון פוטנציאלי. שתי האחרות הדוהרות בראש הן פייזר ואסטראזנקה.

החיסון הניסיוני של מודרנה מכיל חומר גנטי הנקרא RNA messenger, או mRNA,  אשר המדענים מקווים כי יעורר את מערכת החיסון להילחם בנגיף. בחודש יולי פרסמה החברה נתונים בשלב מוקדם שהראו כי החיסון הפוטנציאלי שלה יצר תגובה חיסונית מבטיחה בקבוצה קטנה של חולים.

התגובה של בנסל מגיעה ארבעה ימים לאחר שמנכ"ל פייזר אמר כי ניתן להפיץ את החיסון שלו לאמריקאים לפני סוף השנה. המנכ"ל אלברט בורלה אמר כי על החברה לקבל נתונים מרכזיים מהניסוי שלה עבור ה-FDA עד סוף אוקטובר. 

אם ה-FDA יאשר את החיסון, החברה מוכנה להפיץ מיליוני מנות חיסון באופן מיידי.
מומחים למחלות זיהומיות ומדענים, אמרו בשבועות האחרונים כי הם חוששים שהבית הלבן עשוי ללחוץ על ה-FDA לאשר חיסון לפני שהוא נבדק כראוי. כך אמר הנשיא דונלד טראמפ שממשלת ארה"ב תוכל להתחיל בהפצת חיסון נגד וירוס הקורונה כבר באוקטובר, הערכה אופטימית הרבה יותר ממה שגורמי הבריאות שלו יעצו בפומבי.
 
לדבריו, ארה"ב ייצרה את כל האספקה ??הדרושה ופקידי הבריאות יוכלו להפיץ לפחות 100 מיליון מנות חיסון עד סוף השנה. ניתן יהיה להפיץ את החיסון החל מאוקטובר או נובמבר, אך לדבריו "אני לא חושב שזה יהיה יותר מאוחר מזה. אנחנו קרובים מאוד לחיסון הזה כפי שאתם יודעים ואני חושב שזה הרבה יותר קרוב ממה שרוב האנשים רוצים לומר", אמר טראמפ במהלך תדריך העיתונאים בבית הלבן. "אנחנו חושבים שנוכל להתחיל במהלך אוקטובר. מהר ככל שנוכל להכריז על מציאת חיסון אנחנו נוכל להתחיל לייצר. זה עשוי להיות כבר באמצע אוקטובר או שזה יהיה קצת מאוחר יותר".
 
ב-8 בספטמבר, תשע חברות תרופות, כולל מודרנה, פרסמו מכתב התחייבות כי הם יעדיפו את בטיחות החיסון ויפעלו ביושרה מקצועית על מנת להשלים את התהליך המדעי לצורך פיתוח חיסון נגד וירוס הקורונה. "אנו נמצאים במשבר חסר תקדים. יש הרבה סבל מנקודת מבט של בריאות הציבור", אמר בנקל ביום חמישי. "אכפת לנו מאוד שהחיסון הזה יהיה מהימן".