מתקפת סייבר הפילה (שוב) את אתרי הממשלה

יום ג', 15 במרץ 2022
למרות כל המגננות - מתקפת סייבר הפילה את אתרי הממשלה.
 
מדובר במתקפת מניעת שירות מבוזרת DDoS. לפי נתוני איגוד האינטרנט, נצפתה עלייה חריגה בתעבורה לתוך מתחם תהיל''ה, שתחתיו אתרי הממשלה. התקיפה בוצעה דרך סלקום (Netvision). על פי הערכות, רוחב הפס של המתקפה הגיע להיקפים של 20-15 ג'יגה-בייט של תעבורה שהוחדרה כאמור לכיוון מתחמי הממשלה ברשת. 
 
מרשות התקשוב ומערך הסייבר הלאומי נמסר: "בשעות האחרונות זוהתה מתקפת מניעת שירות על ספקית תקשורת אשר כתוצאה ממנה נמנעה לזמן קצר הגישה למספר אתרים, ובהם אתרי ממשלה. נכון לשעה זו כלל האתרים שבו לפעילות".
 
רפאל פרנקו, מייסד חברת code blue לניהול משברי סייבר, ולשעבר סגן ראש מערך הסייבר הלאומי, מסר: ''זהו מצב חירום ומתקפה חסרת תקדים על אתרים ממשלתיים. ניתן להעריך כי מדובר בחלק מהחלפת מהלומות קינטית וסייבר המיוחסת לאיראן על רקע האירועים האחרונים. בסוף השבוע האחרון קבוצת Black Shadow ביצעה מתקפה רחבה על הבורסה ליהלומים באמצעות תקיפה של חברת תוכנה המספקת לה שירותים. אנחנו הולכים לתקופה של הסלמה רחבה במרחב הסייבר, בדגש על התקפות תודעה ומחיקת מאגרי מידע".
 
מוקדם יותר צייצו מחשבון טוויטר המזוהה עם משמרות המהפכה האיראניים: "האויב הציוני עוד יזכור את הערב הזה". גורמים ביטחוניים מסרו שהמתקפה אכן נראתה חסרת תקדים בהיקפה. על פי הודעת משרד התקשורת, שר התקשורת יועז הנדל מקיים כעת הערכת מצב עם גורמי החירום במשרד התקשורת. "בוצעו פעולות על ידי חברות התקשורת כדי להחזיר את השירות בהקדם, והשירות חוזר בהדרגה", כך נמסר.
 
בשבוע שעבר פורסם דו"ח מבקר המדינה על הליקויים במערך הסייבר, ובכלל זה בהגנת הסייבר על חברת החשמל ועל הליך הבחירות לכנסת. ממבקר המדינה נמסר כי בימים אלה הוא מבצע "ביקורת מקיפה על הגנת הסייבר בשירותים ממשלתיים רבים, כמו בבתי החולים, במשרד החינוך, ברשות המסים, במערכי התחבורה וברשויות המקומיות". עוד מסר המבקר: "מדינת ישראל צריכה 'כיפת ברזל' סייברית. היא לא מספיק מוגנת מפני מתקפות סייבר".