חברות היי-טק מצמצמות שטחים מושכרים

יום ה', 3 בספטמבר 2020

הידיעות שחברות כמו סייסנס, צ'קמארקס, קלטורה, לייבפרסון ואחרות מתכוונת לנטוש חלק ממשרדיהן נוכח העבודה מהבית והירידה בעסקים מזעזעות את הענף שצרך שטחי נדלן גדולים. 

מדווחים כי בעלי נכסים מוכנים אפילו למסור חדרים בחינם והמחירים כבר ירדו ב?15%–20%. פעילים בשוק המשרדים חוששים שהמעבר להעסקת עובדים מהבית בעקבות הקורונה הביא את הענף לנקודת האל?חזור.

 

כך למשל, בימים אלה הודיעה חברת התוכנה הציבורית לייבפרסון כי היא מאמצת את מודל העבודה מהבית באופן מוחלט עד שיימצא חיסון לנגיף הקורונה. החברה משתרעת על 6,300 מ"ר ומעסיקה כ?1,300 עובדים ברחבי העולם מהם, כ?350 מהם בישראל בפארק ההייטק רעננה. במהלך זה החברה עתידה לחסוך על פי הערכות 12–15 מיליון דולר בשנה. 

דוגמה לעסקת שכירות משנה מתהווה ניתן לראות במשרד פאר לוין יחסי ציבור, שהציע לאחרונה ארבעה חדרים להשכרה בשכירות משנה בסכום של 4,000 שקל בחודש לכל משרד, בשטח 12 מ"ר, כולל כל ההוצאות הנלוות של ארנונה ודמי ניהול. 

 

מלבד שכירויות משנה ומעבר לעבודה מהבית, חברות שנשארות לעבוד במשרדים ונגמר להן החוזה מבינות כי זו תקופה אידאלית מבחינתן לשדרג את הסכם השכירות שלהן או לרכוש משרדים לשימוש עצמי. החברות יכולות כעת למצוא מיקום אטרקטיבי יותר או שטח גדול יותר תמורת סכום דומה לזה שהן שילמו עד כה. לדברי אלעד פוקס, מנכ"ל אינדקס נדל"ן, העוסקת בייעוץ ותיווך משרדים, הנציגה הישראלית של חברת Savills הבינלאומית, חברות רבות מבינות שעכשיו זה זמן טוב לרכוש משרדים. 

 

יועצי נדלן מציגים לדוגמא  את המקרה של מגדל מידטאון בתל אביב בלב אזורי הביקוש: "אתה רואה פתאום שטחים מדהימים וחדשים במחירים של 65-70 שקל למ"ר ברמת גמר. הרוכשים שילמו מחירים גבוהים ודמיינו על 100 שקל למ"ר פלוס, ועכשיו אין להם בכלל תשואה, הם רק רוצים לעבור את התקופה".

דוגמה נוספת היא בניין משרדים שנמצא בשלבי בנייה מתקדמים כשהכוונה היתה לשווק אותו במחירי שכירות של 65-60 שקל למ"ר. אלא שגוף בודד הציע לבעלים של הבניין לשכור את כל הנכס בתמורה ל?50 שקל למ"ר. כרגע מתנהל מו"מ ויש סיכוי גבוה שהעסקה תצא אל הפועל. לדברי מאיר כהן, מנכ”ל חברת אופיס ספייס, “בעסקאות הקטנות כבר ניתן לזהות ירידה של עד 20%, כולל במרכז תל אביב”.