אינטל רוכשת את Habana Labs תמורת 2 מיליארד דולר

יום ג', 17 בדצמבר 2019
קבוצת אינטל הודיעה על רכישת Habana Labs תמורת 2 מיליארד דולר. העסקה מגיעה כ-3 שנים לאחר רכישת מובילאיי תמורת 15 מיליארד דולר. חברת הבאנה לאבס (Habana Labs) הישראלית מפתחת שבבי בינה מלאכותית (בתמונה).   
זהו למעשה האקזיט הפרטי הגדול ביותר בישראל בעסקת מזומן ורכישה גדולה של חברת שבבים פרטית גם ברמה הבינלאומית.
עובדי החברה והמשקיעים ירשמו באקזיט הנוכחי את אחד ההחזרים המשמעותיים ביותר על השקעה, בסטארט-אפ כאשר מרביתם ירשמו תשואה של פי 15 ויותר על ההשקעה. 
 
רשימת בעלי המניות של Habana Lab  כוללת שורה של משקיעים  וביניהם סיסקו,  סמסונג, קרן ההשקעות A&E ומשקיעים פרטיים נוספים.  
 
מאז הקמתה, גייסה Habana Labs 
120 מיליון דולר בשלושה סבבים מרכזיים כאשר בסבב הסיד השקיעו בחברה היזם  אביגדור וילנץ ואחד ממייסדיה ומספר משקיעים פרטיים נוספים אשר מצטרפים לאביגדור במרבית השקעותיו.  
 
Habana Labs נוסדה ב-2016 על ידי דויד דהן ורן חלוץ, יוצאי חברת פריימסנס שנמכרה לאפל ב-2013 תמורת 345 מיליון דולר. המשקיע הראשון ויו"ר החברה שנחשב גם לאחד ממייסדיה הוא אביגדור וילנץ, ממייסדי אנפורנה שנמכרה לאמזון ב-2015 בעסקה של 370 מיליון דולר וששימשה בסיס למרכז הפיתוח המרכזי של אמזון בישראל . כמו כן וילנץ היה בין מייסדי חברת השבבים גלילאו שנמכרה לחברת מארוול בשנת 2000 בכ-2.7 מיליארד דולר.
 
התוכנית היא ש- Habana Labs תמקד את הפעילות לפיתוח שבבי ה-AI של אינטל כאשר הרכישה של האבנה לאבס תאפשר לאינטל פתח שבבי בינה מלאכותית.
 
לחברה מרכז פיתוח בגדנסק, פולין. מרכז הפיתוח שם עובד לצד המרכזים האחרים של החברה בישראל וארה''ב. המרכז נועד לתת מענה לצורך במחסור הרב בכח אדם הקיים בישראל ובעיקר במפתחי שבבים.
 
החברה, שמעסיקה מעל ל-150 עובדים בתל אביב, קיסריה, פולין וסן חוזה, מפתחת את Goya, סדרת מעבדים ייעודיים ל-AI. היא נבנתה עבור היישומים המורכבים בתעשייה, ביניהם מרכזי נתונים פרטיים וענניים, כלי רכב אוטונומיים, רובוטיקה תעשייתית, רחפנים ועוד. Goya כולל את החומרה והתוכנה, כולל מלקט (compiler) גרפי עתיר ביצועים, מאות ספריות קרנל והכלים הדרושים לשילוב במסגרות תוכנה המשמשות את הלקוחות לשיפור השימוש בהיקשי AI.
 
לצד שבבי מעבדים ורכב חכם, בינה מלאכותית היא התחום האחרון שאינטל זקוקה כדי להפוך לשחקן מרכזי בו. 
Habana Labs תמשיך לפעול כיחידה עסקית עצמאית עם הצוות הניהולי הקיים שלה ותדווח לקבוצת פלטפורמות הנתונים של אינטל (Intel’s Data Platforms Group), הקבוצה האחראית לקו רחב של טכנולוגיות AI למרכזי נתונים. שילוב החברות יספק להבאנה גישה למשאבי AI של אינטל, כולל למשאבים משמעותיים של אינטל שנבנו בשלוש השנים האחרונות, עם מומחיות מעמיקה בתוכנת AI, אלגוריתמים ומחקר, שיאפשרו להבאנה להתרחב ולהאיץ את פעילותה.
 
תרשים "כלכליסט":