איפה הכסף - אצל השותף הטבעי

יום ג', 29 באוקטובר 2019

איפה הכסף?

מה פשר המחויבות של החרדים לנתניהו "השותף הטבעי" לדבריו שלהן?המפלגות החרדיות זכו לכוח חסר תקדים בממשלת נתניהו האחרונה. הן ניצלו אותו להגדלת תקציבים וקצבאות, והקטינו את שיעור הגברים החרדים שעובדים לפרנסתם. 

המפלגות החרדיות סידרו לעצמן ולבוחריהן הכפלת תקציב הישיבות, המממן קצבאות לאברכים, מ?673 מיליון שקל ב?2014 ל?1.3 מיליארד שקל ב?2018; חודשו קצבת הבטחת ההכנסה לאברכים; והגדלת תקציב שיעורי התורה לארגוני התרבות המפלגתיים.

הבעיה היא פוטנציאל הנזק שלהן לטווח ארוך: שלל תקציבים שונים חברו יחד כדי לבלום את התהליך החשוב של יציאת הגברים החרדים לעבודה. אפילו נרשמה ירידה קלה, מ?52% ב?2016 ל?50% ב?2018. אם זה יימשך, ישראל כולה תשלם את המחיר - בצמיחה, בפריון וברמת החיים. הנזק למשק לא יתבטא במיליארד אחד, אלא במיליארדים רבים.

 

כך מתאפשר למערכת החינוך החרדית למנוע לימודי ליבה. לא מדובר על מקצועות טעונים מבחינה דתית, כמו היסטוריה וביולוגיה, אלא על אנגלית וחשבון בסיסיים, שיאפשרו לתלמידים להמשיך באקדמיה או לעבור הכשרה מקצועית.

מתברר שיש נהירה המונית של בתי ספר יסודיים?חרדיים ממעמד של מוכר שאינו רשמי לרשתות החינוך החרדיות המפלגתיות. הסיבה: המעבר הזה מגדיל את תקציבי המוסדות ב?100%. אלא שעשרות מוסדות ברשתות אינם ממלאים את החובה ללמד 100% לימודי ליבה. משרד החינוך קונס אותם בקנסות סמליים ומשתף פעולה עם הקומבינה.

 

לעומת זאת, המשרד אינו מעודד את הרשת הממלכתית?חרדית, שבה לומדים ליבה מלאה, ושחברים בה רק 45 בתי ספר.  משרד העבודה והרווחה מעביר מדי שנה 83 מיליון שקל למימון הפנימיות שלהן. את התוצאות רואים כבר כיום, כשגבר חרדי משתכר בממוצע רק שני שלישים מגבר לא חרדי.

ועתה: שוב החרדים דורשים להצמיד את תקציב הישיבות לזינוק במספר הלומדים בהן

בין 2013 ל-2017 עלה מספר תלמידי הישיבות ואברכי הכוללים ב-27% - מ-98 אלף ל-124 אלף.  והגידול נמשך. משמעות הדרישה של המפלגות החרדיות היא תוספת של 300-200 מיליון שקל בשנה למוסדות החינוך התורניים.
וכל זה אינו כולל תשלומיםמ לעמותות דתיות שאיש אינו נמפקח עליהן ומפרנסות מאות גבאים ומטרתן "להרבות תורה בישראל."