ישראל יקרה בביג-מק

יום ב', 20 בינואר 2020
השבועון היוקרתי אקונומיסט עדכן כמדי חצי שנה מדד  שקשור ומתייחס לנושא של רמת המחירים/כוח הקניה  ויוקר המחיה. 
 
מדובר ב"מדד ביג-מק" שנוצר ב-1986, ומיועד להשוות את יוקר המחיה של כל מדינה ביחס למדינות אחרות תוך השוואת מחיר המוצר העיקרי, הנמכר והמפורסם ביותר ברשת המזון המהיר מקדונלד'ס, הקיים כמעט בכל מדינה.
 
מדד ביג מק הוא השוואה של מחירי כריך המבורגר "ביג-מק" vbnfr ברשת "מקדונלד'ס" במדינות שונות, שעורך השבועון "האקונומיסט". ההשוואה היא דרך לא פורמלית למדוד את שווי כוח הקנייה של מטבעות, והיא מהווה מדד להערכת שערי חליפין ועלויות סחורה במדינות שונות. כפי שצוין באקונומיסט, זוהי "דרך נוספת להשוות שערי חליפין". 
 
המדד בודק ומנתח כמה ביג-מקים ניתן לקנות עם שטר של 20 דולר בכל פינה על פני הגלובוס. מטבע הדברים, ככל שקונים יותר ביג-מקים עם אותו שטר, סימן שיוקר מחיה נמוך, ולהפך.
 
לפי מדד הביג-מק לינואר 2020, ישראל ממשיכה לטפס לראשות היקרניות, בהמשך למגמה בשלוש השנים האחרונות וניצבת במקום ה-6 בעולם, אחרי מדינות יקרות מאוד כמו שוויץ, והמדינות הסקנדינביות נורבגיה ושבדיה.
 
המדד הלא מחמיא לגבי הביג-מק עומד בסתירה בולטת למדד המחרים הרשמי שמפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. אולי הביג-מק  הנמכר למעשה בישראל על ידי מונופול הוא יקר יחסית למוצרים אחרים ולכוח הקניה והשכר, או שמדד המחירים הרשמי המחושב טעון בדיקת מסלול מחדש.