חוקרים פריצה לחשבונות ביטקוין - 100 מיליון דולר נעלמו

יום ד', 26 ביוני 2019

איש מחשבים תושב מרכז הארץ נעצר בשבוע שעבר עם אחיו על-ידי יחידת הסייבר בלהב 433 בחשד למעורבות בגניבת מטבעות וירטואליים בשווי של 100 מיליון דולר שטרם אותרו.

העניין של האקרים בביטקוין גבר לאחר שהביטקוין הגיע ליותר מ-11 אלף דולר - שיא של 15 חודשים

המידע  שהתקבל במשטרה העלה כי שני האחים חשודים בעבירות ההונאה בנסיבות מחמירות, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ובעבירות נוספות. הם שלחו הודעות בפורומים שעוסקים בארנקים דיגיטליים של ביטקוין עם קישור להורדת תוכנת לניהול ארנקים, תוך הנחיה לציין שם משתמש וסיסמה.

החשודים, לפי החשד ניצלו זאת לצורך גניבת מאות מטבעות וירטואליים מארנקים ברחבי העולם. עם מעצרם של השניים, יחידת הסייבר ערכה חיפוש באמצעי אחסון דיגיטליים - וגילתה כי ייתכן שהשניים קשורים לפרשיית הונאה מתוחכמת עוד יותר.

אחד החשודים, ששירת ביחידה מובחרת בצה"ל, הודה שהעביר כספים אך בסכום קטן יותר של מאות אלפי שקלים בלבד. חוקרי המשטרה הטיחו בחשוד כי הוא אחראי על פריצה לחשבונות של אנשי עסקים ברחבי העולם שפעלו ב"ביטפניקס", בורסה למטבע הדיגיטלי.

גורמים המעורים בחקירה מסרו ל"כלכליסט" כי עם חשיפת הפרשה, חשבו במשטרה כי היקף ההונאה לא היה כה גדול - ואף לא ביקשו לעצור את מומחה המחשבים.

במשטרה מנסים כרגע בעזרת מידע שקיבלו ממשטרות אחרות בעולם לאתר את הכסף הגנוב. גם סנגורם, עו"ד אילן סופר, ציין בדיון בהארכת מעצרו כי מרשו הונה בסכומים קטנים יותר - אך אינו קשור להונאה הגדולה.