מקודם החוק המסדיר את תחום אפליקציית התשלומים

יום ג', 28 בינואר 2020
לאחר ניסיונות של דחיה  וסחבת, בימים אלה אישרה ועדת הכספים  את ביטול דחיית החוק המסדיר את תחום התשלומים המתקדמים והוא יכנס מיד לתוקף.
 
החוק עוסק בהסדרת השימוש באמצעי תשלום מתקדמים, דוגמת אפליקציות התשלומים ותחילה התבקשה דחייה ל-9 חודשים.
 
החוק מסדיר את השימוש באמצעי תשלום אלקטרוניים מתקדמים, כמו ארנק אלקטרוני ואפליקציות תשלומים בסמארטפון. החוק היה אמור להיכנס לתוקף ב-9 בינואר 2020, שנה לאחר פרסומו.
 
החוק מסדיר את הרגולציה על התחום, כמו גם אלמנטים רלוונטיים שקשורים למערכת הבנקאית המסורתית, כגון כרטיסי אשראי ובנק הדואר. כך, הוא קובע שעל הליך התשלום, לרבות באמצעים הדיגיטליים, להיות כתוב בשפה ברורה ומובנת, וכי התשלום יתבצע רק לאחר הסכמה מפורשת של הלקוח.
 
בנוסף, החוק קובע הסדרים במקרה של כישלון עסקה ומסדירה את האחריות כשנעשה שימוש לרעה ומסדירה הגנות צרכניות כגון חובת גילוי מידע לצרכן כדוגמת גובה וסוגי עמלות, חובת חתימת חוזה של החברה מול הצרכן וחובת עצירת תשלום לספק בגין ביטול או כישלון עסקה.
 
במהלך הדיון, הושמעו טענות כי  בנקים וגופי תשלום נוספים טרם ערוכים לכניסתו לתוקף, ועל כן ישנו צורך אמיתי בארכה נוספת, וכי אפשרות זו נלקחה בחשבון מראש. כן צוין, כי בין הגופים שביקשו ארכה, נמנית גם ענקית התשלומים פייפאל.
 
עו"ד רוני נויבואר, משרד המשפטים: "החוק מוכן, התחילה יועדה להיות שנה מיום הפרסום שלו, 9 בינואר 2020, הייתה הבנה שהוועדה קובעת שנה למועד התחילה, כי לוקח זמן לשוק להתארגן. הייתה הבנה גם שייתכן שהשוק יצטרך עוד זמן. הצעת החוק מסדירה את כל העולם של אמצעי התשלום, מכל מה שמתחיל בחשבון בנק, עובר ושב, כיום יש כרטיסי חיוב שהם פלטפורמה שעליה משלמים תשלומים, והיום אנחנו נכנסים לעולם שרואים את תחילתו, של אפליקציות של תשלום, יש חברות שעוסקות בתשלומים בינ"ל, החוק צריך לקבוע דין למפעיל, לא משנה מי המפעיל, בין אם זה בנק, בין אם זו חברה".יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני: "למה לא סיימתם את ההיערכות?"נויבואר: "אנחנו הספקנו, השוק לא הספיק.