צהל מקים שלושה מרלוגי ענק בעזרת חברות לוגיסטיקה מתקדמות

יום ד', 14 באפריל 2021
מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews
 
כפי שהוכיח משבר מגיפת הקורונה (האחרון?) יש חשיבות עצומה לזמינות, גמישות והפעלה מדויקת של שרשרת האספקה כולל מערכי לוגיסטיקה. המורכבות היא בכל תחומי הרכש ומקורות האספקה אחסון, שינוע ותובלה לסוגיה.
 
נראה כי צה"ל לומד לקחים מהאתגריפ הניצבים בפני הלוגיסטיקה המודרנית ועומד להקים עתה שלושה מרכזים לוגיסטיים שיהיו הגדולים בישראל בעלות של 5.5 מיליארד שקל (ראו הדמיה).
 
אופטימיזציה וגישה הוליסטית כוללנית כאשר הרבוטיקה ומערכות הבינה המלאכותית החלו לתפוס בו תפקיד יותר ויותר משמעותי.
נמסר כי כבר הושקעו  100 מיליון שקל באיחוד מערכות המידע.
המרלוגים ייבנו ויופעלו ע"יהחברות אוריין ושפיר הנדסה שזכו במכרז כאשר הטכנולוגיות שצה"ל יביא יהפכו זמינות גם לחברות אזרחיות, המשטרה ותע"א כבר מתעניינות.
 
שלושת  מרכזי ענק שייבנו מהבסיס – בצפון, במרכז ובדרום – יחליפו את המחסנים הוותיקים הקיימים  ויאגדו את כל הציוד הצה"לי תחת קורת גג אחת.
 
מדובר צהל נמסר כי כיום הציוד מפוזר ב-17 בסיסים, שיפונו לטובת שטחי בנייה של כ-1,850 דונם. המיזםהחדשני מכל בחינה שהיא - ניהול, אוטומציה, שיטות אחסון שינוע והפעלה  יוביל לחיסכון עצום בכוח אדם ולהתייעלות בציוד ומלאי של עשרות מיליוני שקלים בשנה. אך מעבר להיקפים המשמעותיים של הפרויקט, מדובר בשינוי עמוק ומהותי בצה"ל –  שמאפשר לראשונה לגוף אזרחי לתכנן ולנהל עבורו אופרציה מורכבת שהיא חיונית ממדרגה ראשונה.