ברקסיט - ללכת בלי להרגיש עם

יום ו', 16 בנובמבר 2018

מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews

מדריך קצר לאיש העסקים הישראלי: בריטניה רוצה ללכת בלי (האיחוד) ולהרגיש עם

במהלך המשא ומתן של  Brexit  ראש הממשלה מאי השמיעה שורה של הצהרות והבטחות על הסכם/עיסקת  Brexitבדרך של בריטניה החוצה מהאיחוד האירופי.

מרכז הנאומים שנמסרו בשנה וחצי האחרונות היה שבריטניה חייבת   "להחזיר את השליטה על הגבולות שלנו, חוקים וכסף". וגם לחסוך בתשלומים הכבדים לקופת האיחוד.

להלן עיקר מה שדובר ומה שמסתמן לקראת סיכום תוך רעש אופוזיציוני חריף:

תשלומים לאיחוד האירופי

מה שהבטיחה במאי: קץ ל"תשלומים שנתיים עצומים" בנאום הוועידה הטורי שלה באוקטובר 2018.

מה שנמסר עתה: בריטניה תכבד את כל התחייבויותיה לתקציב הנוכחי של האיחוד האירופי, כלומר, המדינות החברות לא יישארו עם הצורך למלא את הפערים.

משרד הביקורת הלאומי אמר בתרחישים מסוימים כי הצעת החוק עתה יכולה להגיע ליותר מ-50 £ מיליארד דולר כאשר הצעת חוק זו מכסה את בריטניה עד תקופת המעבר שתפוג ב -31 בדצמבר 2020.

עם זאת העסקה אומרת שלבריטניה והאיחוד האירופי יש את הזכות להאריך את תקופת המעבר במשותף, ובמקרה זה יהיה צורך להמשיך לבצע תשלומים לאיחוד האירופי כל עוד המעבר נמשך.

מכס ומסחר

ראש הממשלה  מאי הבטיחה: "שותפות" מכס - אבל לא איחוד המכס - המאפשר סחר חופשי בין בריטניה לאיחוד האירופי אשר הוא "ממעיט חיכוך ככל האפשר".

אך בפועל יש כאן הפרדה - טריטוריה משותפת tl מוגבלת של מכסים, שאינה מאפשרת לבריטניה לקבוע תעריפים משל עצמה על סחורות "אלא בתיאום". קביעת  התעריף תישאר מינוף מרכזי במשא ומתן.

הסיכום לפיו תהיה החלת תעריף חיצוני משותף הוא הבדל מרכזי בין איחוד המכס לבין אזור סחר חופשי מלא. שיתוף תעריף זה משאיר את בריטניה משולבת באופן הדוק במונחים של מדיניות הסחר עם האיחוד האירופי ומגביל באופן משמעותי את יכולתה להיות בעלת מדיניות סחר נפרדת.

בריטניה תהיה גם מכוסה על ידי המשטר להגנת הסחר של האיחוד האירופי - אשר מגן מפני מדינות חיצוניות ה"משליכות" סחורות בשוק ופוגעות בייצור המקומי.

שיפוט מסחרי

בריטניה והאיחוד האירופאי התחייבו לשתף פעולה כשמדובר בשיפוטים בתחום  של הסחר העולמי - וארגון הסחר העולמי. לזה עשוי להיות השלכות משמעותיות ומגבלה על תגובות בריטניה והאיחוד האירופי למדיניות הסחר של ארה"ב.

החוק האירופי 

מה שהבטיחה מאי: "סוף לבית המשפט האירופי ועליונותו על המשפט בבריטניה, הצדק יקבע לא בלוקסמבורג אלא בבתי המשפט ברחבי הארץ הזאת."

"אנחנו לא באמת עוזבים את האיחוד האירופי אם אנחנו לא שולטים על החוקים שלנו," אמרה גברת מאי.

במקום הקיים, בריטניה והאיחוד האירופי בנו "מודל משפטי מאוזן חסר תקדים, המבוסס על הסכם ההתאגדות של הגוש עם אוקראינה, אך עם מספר הבדלים מרכזיים".

הפירצה של תורכיה

טורקיה היא המדינה היחידה שאינה חברה באיחוד האירופי שיש לה איחוד מכס עם האיחוד האירופי.

זו אסימטריה מובנית להסכם המסתמן עם בריטניה. שכן  זה מאפשר לטורקיה לנהל משא ומתן על עסקאות סחר עם מדינה שלישית רק לאחר שהאיחוד האירופי כבר חתם על עסקאות איתם. מדינות אלה גם אינן מחויבות להיכנס למשא ומתן עם תורכיה לאחר סגירת עסקות עם האיחוד האירופי.

הגבול האירי

מה שהבטיחה מאי: "גבול פתוח, ללא תשתית מכס חדשה בגבול היבשתי בן 310 הקילומטרים, ללא מחסומי סחר בין צפון אירלנד לשאר חלקי בריטניה" טרם הוגדר בבהירות ומעורר חששות.

מה שנמסר עלה הוא כי "בריטניה הגדולה וצפון אירלנד (שבשליטתה) יישארו "כאזור מכס יחיד" מול האיחוד האירופי.