פרשת שוחד בסמסונג

יום ה', 29 באוגוסט 2019
פרשת שוחד  מזעזעת שוב בתקופה האחרונה  סביב חברת הענק מספר 1 בקוריאה הדרומית - סמסונג.
 
בית המשפט העליון בקוריאה הורה על משפט חוזר של סמנכ"ל מוצרי אלקטרוניקה של סמסונג, ג'יי י. לי, בגין  שוחד וחידש  את חוסר הוודאות המשפטית סביב החברה הגדולה במדינה בדיוק בזמן שהיא מנווטת בקושי בעת של סערת הסחר העולמית.
 
בית המשפט העליון ביטל את ההחלטה הקודמת של עיכוב מאסר ומחזיר את התיק לבית המשפט קמא, נכתב. לי עשוי בסופו של דבר ללכת לכלא, לאחר שרצה בעבר שנה לאחר שנעצר בפברואר 2017. הוא שוחרר בשנת 2018 לאחר שבית המשפט הגבוה בסיאול צימצם את מה שהיה במקור לתקופת חמש שנים והושעה אותו לארבע שנים.
 
לי, בן 51, היה הדמות העסקית בעלת הפרופיל הגבוה ביותר שהסתבך בבדיקת נסיונות שוחד בפוליטיקה.
 
המנהל של סמסונג הואשם בהפניית עשרות מיליוני דולרים לגורמים שנשלטו על ידי איש מקורב של הנשיא פארק בתמורה לתמיכה ממשלתית במיזוגים בסמסונג שביססו את שליטתו בקבוצה.
 
המשמעות היא שהאפשרות להחזיר את לי לכלא עלתה", אמר פארק ג'ו-גאן, נשיא חברת המחקר התאגידית CEOScore בסיאול, לפני פסק הדין. עבור סמסונג, "לא רק ארגון מחדש של קשרי הממשל אלא גם החלטות עסקיות חשובות יופסקו."
 
לי, שהוביל את סמסונג ברוב הפעמים מאז שאביו לקה בהתקף לב בשנת 2014, יצטרך כעת להתמודד עם משפט חוזר אפשרי של חודשים, בתקופה בה סין וארה"ב מסלימות מלחמת סחר ויפן מגבילה יצוא של חומרי מפתח לדרום קוריאה. סמסונג גם מתמודדת עם רווחים נופלים כתוצאה מההאטה של ??שבב הזיכרון ומביקוש הטלפון החכם האיטי.
 
לי הוא היורש המיועד לקונגלומרט הגדול ביותר בדרום קוריאה ואייקון לאומי. קבוצת סמסונג, שנוסדה בשנת 1938 על ידי סבו של לי, לי בייונג-צ'ול, הפכה לספק הגדול ביותר בעולם של שבבי זיכרון וסמארטפונים בעולם, בראשותו של היו"ר לי קון-היי. תכשיט הכתר שלה הוא סמסונג אלקטרוניקה, המהווה למעלה מ- 80% מערך 300 מיליארד הדולר בתוספת שווי השוק של קבוצת גאדג'טים לספינות.
 
המשפט המקורי של היורש של ענקית הטק בת ה -50 התרכז במיזוג שנוי במחלוקת בשנת 2015 בין שתי חברות כלולות של סמסונג, שהעניקו ללי מניות טריות בסמסונג ט.פ., אז בעלת מניות גדולה בסמסונג אלקטרוניקה. התובעים טענו כי לי ביקש להבטיח את העסקה באמצעות השוחד של מקורב לנשיא לשעבר פארק. השערוריה חשפה יחסים בין קונגלומרטים שבשליטת המשפחה, המכונה "צ'בול", לבין הבית הכחול, ועוררה מחאה ברחובות סיאול. לי נעצר ופארק הודח.