קיצוצי תקציב מלבד לתה

יום ב', 17 בספטמבר 2018

אתר "נוסטלגיה, על בעיות תקציב  שאין...ויש לתה

השבוע לפני 70 שנים, ב-13.9.1948 סערו כל ה"מיניסטריונים" (משרדים ממשלתיים) בקרית הממשלה ("הקריה") ששכנה בשטח המושבה "שרונה" בתל אביב, שכן באותו היום נמסר על ידי שר האוצר אליעזר קפלן (בתמונה) על כוונתו לשנות את התקציב החצי שנתי שעמד על 10 מיליון לירות, וכעת הוא צפוי להיות מקוצץ בלא פחות מ40% ויעמוד על 6 מיליון לירות בלבד.

העניין עורר סערה בקרב השרים, חלקם אף איימו להתפטר. שר המסחר והתעשייה פרץ ברנשטיין  (בתמונה) הודיע ש" הקיצוץ המוצע יגביל את יכולתי למלא תפקידי נאמנה, ולא אהיה יותר אחראי לפעילותו התקינה של המיניסטריון בראשותי, במידה ואכן יושת עליו הקיצוץ הדרקוני הזה". 

אולם נראה שלשר האוצר לא הייתה ברירה: "הכנסות המדינה אינן מספיקות, וללא הקיצוץ הנדרש לא תוכל הממשלה לקיים את מטלותיה בתחומים החשובים יותר", כך הודיע שר האוצר בבואו לסכם את דו"ח וועדת הכספים במשרד האוצר שהוגש בפניו ימים ספורים קודם לכן, והוסיף: "בשלב זה על הממשלה למצוא את הדרך לתאם את הוצאותיה על פי ההכנסות הצפויות, ובמקביל – לאתר מקורות הכנסה נוספים, כולל שינויים ותיקונים בפקודת מס ההכנסה". 

הידיעה גם יצרה מתח רב בקרב עובדי המיניסטריונים, ובצידי השבילים שבין הבתים בהם שכנו משרדי הממשלה השונים בשרונה נראו התגודדויות רבות של עובדים מודאגים, שכן במקביל להודעת הקיצוץ נמסר גם על הפסקת קבלת עובדים חדשים למשרדים, ואף החלו להתעופף באוויר שמועות על פיטורים צפויים בקרוב. 

סופר מעריב דוד גלעדי (בתמונה, הסבא של ח"כ יאיר לפיד) בא לקריית הממשלה בשרונה כדי "לחוש שם את הדופק בימים אלה" כדבריו, ועשה יום שלם בין המיניסטריונים השונים שבמקום. בכתבה שפורסמה בעיתונו השבוע לפני 70 שנה הוא מספר שהנושא שהעסיק ביותר באותם ימים את העובדים במקום היה דווקא עניין המזון והמשקה במשרדי הממשלה השונים... 
"המסעדה היחידה שהייתה בקריה והיוותה מקום מפלט לעובדים לצורך שתיית כוס תה חם או אכילת כריך - נסגרה, עניין שהכניס העובדים למצוקה, שכן אין להם את הלוקסוס שיש לשרי הממשלה, שנוסעים בצהריים במכוניותיהם לביתם לארוחה טעימה, ואח"כ חוזרים למשרד, או שלא....לא כך העובדים המסכנים, הנאלצים לעבוד עד 4 אחה"צ ללא הפסקה".

קיצוץ בתקציב הממשלתי או לא, מספר ימים לאחר מכן כבר נמסר ש"הממשלה הקציבה 30,000 לירות לצורך שיפורים נדרשים במשרדי הממשלה השונים וביניהם הקמת מסעדה חדשה במקום, שכן בנוסף לעובדים גם השרים עצמם מבקשים במשך היום לחלץ עצמותיהם ולצאת לשאוף אוויר צח ולשתות כוס תה מחוץ למשרד". נמסר שבמסעדה תהיה קומה שניה לרווחתם של השרים, ובינתיים ועד שתושלם הקמתה מיהרו כל המיניסטריונים להעניק זיכיונות מידיים למבשלות תה, קומקומים גדולים הוצבו במטבחי המשרדים ו"מבשלות התה חבושות שביס מתרוצצות בין חדרי המשרד השונים ומגישות תה לכל דורש". 
נמסר שהתה והסוכר הם על חשבון המשרד, אולם "המבקש להשיב נפשו בכוס קפה - צריך לשלם עליה מכיסו".