ממשל טראמפ - ידידות לחוד ועסקים לחוד

יום א', 8 ביולי 2018
מאת משה שלו עורך ראשי  SoftNews
 
"למרות הידידותל התעשייה הישראלית לא הוחרגה מהטלת המכסים"
 
בעוד תחת ממשל טראמפ פועלים בארה"ב לצמצום הגירעון המסחרי, ישראל דווקא פועלת לקידום הסכמי סחר חופשי נוספים עם סין,  וייטנאם, דרום קוריאה , אוקרינה, מדינות האיחוד הכלכלי היורו אסייתי (רוסיה, קזחסטאן, ארמניה, בלארוס וקירגיסטן) והודו
 
במסגרת ביקור משלחת של נציגות הסחר של הבית הלבן ( USTR) בישראל, נפגשו בכירי התאחדות התעשיינים ולשכת המסחר ישראל-אמריקה עם דניאל מולייני, האחראי מטעם נציגות הסחר של הבית הלבן על יחסי הסחר של ארה"ב עם מדינות אירופה והמזרח התיכון. הצדדים דנו בעיקר בהשלכות ההרסניות של מדיניות המכסים על ישראל.
 
מנהל אגף סחר חוץ וקשרים בינלאומיים בהתאחדות התעשיינים, דני קטריבס, הביע בפני מולייני את אי שביעות הרצון של התעשיינים מהטלת מכסים באופן חד צדדי על מדינות העולם, בהן ישראל. קטריבס אמר למולייני כי "אנו מאוכזבים כי למרות מעמדה המיוחד של ישראל כידידת אמת של ארה"ב והסכם הסחר החופשי, ישראל לא הוחרגה מהטלת המכסים, כמו מדינת אוסטרליה".
 
כמו כן קטריבס הדגיש בפניו את הנזק לתעשיות הישראליות ובפרט תעשיות המתכת והאלומיניום בפריפריה, אשר עבורם הטלת המכסים הינה מכת מוות. קטריבס גם ציין את אי הודאות שנוצרה כתוצאה מהמהלכים החד צדדים של ארה"ב, והחשש  כי מהלכים אלו ישפיעו גם על תחומי תעשייה נוספים כגון ענף הרכב, אשר נבדק בימים אלו מצד נציגות הסחר של הבית הלבן.
 
מולייני אמר בתגובה כי המדיניות של ארה"ב היא לנסות לסגור את הפערים במאזן המסחרי שלה. ביקורו בארץ נועד לעדכן את ישראל במדיניות האמריקאית של הממשל החדש אך גם לנסות ולראות כיצד כן ניתן לקדם נושאי סחר  בין המדינות. כמו כן מולייני הציג את המדיניות של הממשל החדש בארה"ב בנושאי סחר והטיפול שהתקיים עד כה בהסכמים, כגון היציאה מהסכם TPP (הסכם הסחר בין ארצות הברית וארצות דרום אסיה והפסיפיק), פתיחת משא ומתן  לשיפור מעמדה של ארה"ב בהסכם NAFTA  (הסכם סחר חופשי של צפון אמריקה – קנדה, מקסיקו וארה"ב), הפעילות מול סין וגם הפעלת סעיף פגיעה בביטחון לאומי.
 
קטריבס אמר בתגובה כי התאחדות התעשיינים הישראלית תומכת דווקא בחום בהסכמי סחר חופשי ופועלת נגד מכסים. קטריבס אף ציין את התרומה העצומה של הסכמי הסחר החופשי על כלכלת ישראל והמדינות השותפות, וחשף כי בעוד תחת ממשל טראמפ פועלים בארה"ב לצמצום הגירעון המסחרי, ישראל דווקא פועלת לקידום הסכמי סחר חופשי נוספים עם סין,  וייטנאם, דרום קוריאה , אוקרינה, מדינות האיחוד הכלכלי היורו אסייתי (רוסיה, קזחסטאן, ארמניה, בלארוס וקירגיסטן) והודו.
 
נושאים נוספים שנידונו הוא הצורך לסייע לחברות ישראליות להשתתף במכרזים ממשלתיים של ארה"ב, נושא הסחר בשירותים עם ארה"ב,  והצורך לפתח דרכים נוספות להעמקת הקשרים הכלכליים והמסחריים בין המדינות .