התפשטות וירוס הקורונה מביאה מגפת ביטולי מפגשים וארועי הי-טק ואחרים

יום ה', 5 במרץ 2020

התפשטות וירוס הקורונה מביאה מגפת ביטולי מפגשים וארועי הי-טק ואחרים:

בארה"ב  דווח כי הממשל שוקל לדחות את כינוס מנהיגי מדינות דרום-מזרח אסיה (ASEAN), שתוכנן להיערך בעוד שבועיים בלאס וגאס. מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש המליץ לשרים ודיפלומטים שלא לנסוע לניו יורק עבור כנס מעמד האישה, שצפוי להתקיים בתאריכים 9-20 במרץ. ועוד ועוד.

בין הארועים הגדולים שכבר בוטלו - כנס הסמארטפונים והסלולר MWC בברצלונה, תערוכת המכוניות המרכזית  בג'נבה שווייץ, ארוע כנס Google I/O-גוגל קלאוד שתוכנן לאפריל יתקיים רק ווירטואלית, הנהלת פייסבוק הודיעה שלא תגיע לארוע הגדול F8 Developer Conference -SXSW שמתקיים החודש באוסטין טקסס, חברת אדובי הודיעה כי היא ממירה ארוע גדול Adobe Summit  שהיה צריך להערך בלאס ואגאס ב"פיסגה מקוונת".

 

בועז דינטי, שותף בקרן ההון סיכון קומורה, מציין: "מרבית חברות הפורטפליו שלנו הפסיקו לנסוע לכנסים כי יש בכך סיכון: אם עובד שנסע לכנס נחשף לקורונה, יהיה צורך להכניס את כל מרכז הפיתוח והחברה - לבידוד. זו יכולה להיות מכת מוות לחברת הייטק". דינטי ממשיך: "למרות פתרונות כמו Zoom וטכנולוגיות וידאו, חייבים להפגש פנים מול פנים. נסיעות הן קריטיות לתעשייה הזו: טסים כדי לפגוש חברות, שותפים, משקיעים ולקוחות. יש חברות שפזורות על פני עשרות אתרים וקשה לנהל את העובדים ללא פגישות".

 

בשיחה עם "כלכליסט" מציין עו"ד ליאור אבירם, ראש פרקטיקת ההייטק וחבר וועדת הניהול של פירמת שבלת ושות', סיבה נוספת לבעייתיות של הפסקת הטיסות: "למי שמגייס כסף יהיה הרבה יותר קשה. חוסר היכולת לטוס ומצב הרוח הכללי מאוד משפיע על הרצון להשקיע. קרוב לוודאי שסטארט?אפים שירצו לגייס מקרנות יושפעו פחות, אבל גיוס מאנג'לים יתעכב - הם לא ייכנסו להשקעה בלי לראות את האנשים פנים מול פנים; גם משקיעים מתוחכמים עוצרים כעת כל השקעה".

"פתאום העולם נוכח עד כמה הוא גלובלי ולכן כל מי שחשב שאין לו קשר לסין גילה שלספק שלו יש ספק בסין וגילינו פגיעה הרבה יותר גדולה ממה שחשבו", אומר עו"ד אבירם. "ייתכן מאוד שהפגיעה היום בשווקים היא הפגיעה שהשוק חיכה לה מזה זמן רב. השווקים נמצאים בעליה כבר 12 שנה כשכל הזמן הייתה תחושה שהשוק מחכה לעצירה. ייתכן שהקורונה עצרה אותו", אמר, "חברה שהתכוונה להיות בגיוס מכל מיני גורמים הקשורים לשוק ההון צריכה כעת לחשוב פעמיים על קצב ההוצאות שלה כי הגיוס יתארך. הרבה גיוסים וסגירות נדחים כעת לפרק זמן לא ברור".