"המחסור בשבבים מסכן הכלכלה"

יום ש', 12 ביוני 2021

המחסור העולמי הגוברמ בשבבים מאיים על הכלכלה כולה - כך מעריכים מומחי אתר ההי-טק News.com.CNET

ההסבר בתמצית:

מחסור בשבבים שהחל בזינוק בביקושים למחשבים אישיים ואלקטרוניקה אחרת לעבודה או ללימודים מהבית במהלך המגיפה מאיים כעת לרתום ייצור מכוניות ברחבי העולם.
=מוליכים למחצה חסרים בגלל הביקוש הגדול לאלקטרוניקה, מודלים עסקיים משתנים הכוללים ייצור במיקור חוץ והשפעות ממלחמת הסחר של הנשיא לשעבר דונלד טראמפ.
=סביר להניח שהשבבים יישארו במחסור בחודשים הקרובים מכיוון שהביקוש נשאר גבוה מתמיד.
 
תמונת המצב היא שהעולם פועל על שבבים. לא רק המורכבים בלב הטלפון או המחשב הנייד שלך אלא בעיקר כמעט בכל המוצרים ממכשירי חשמל ועד לרכיבי תעשיה, רכב, ורפואה.
בין היתר  הם מאפשרים את חלונות החשמל ברכב ואת הטיימר במכונת הקפה שלך. ועתה גם  מחסור בשבבים בולם יצור של כל מיני מוצרים, החל מדוכני שטיפת כלבים ועד טנדרים. 
 
רבים אפילו אינם מודעים לכך.
 
"לפני שנה בימי הקורונה אנשים הפסיקו לקנות כמעט כל דבר" למעט טכנולוגיה ביתית, מציינת הכתבת הבכירה של CNET, שרה טיבקן. "עכשיו הביקוש חוזר. מה שאנחנו רואים הוא כמעט כל דבר אלקטרוני מתקשה להשיג אספקה של שבבים. מפעלי הייצור של תעשיית השבבים או "המפעלים" אינם מתאימים עצמם בינתיים  לביקוש."
 
"אלה ספינות קרב ענקיות. הם לא מפעלים שאתה לוקח במצב לא מקוון וחוזר מקוון במחי יד", אומר כתב בכיר CNET, סטיבן שנקלנד.
"אינטל, חברת ייצור המוליכים למחצה של טייוואן וסמסונג נחשבות לשלוש הגדולות - אך מגוון חברות שבבים פחות מוכרות שאינן עונות מספיק לביקושים יכולות לעצור  ייצור המוצרים המבוקשים בשוק גם אם קיימים שבבי אינטל או TSMC."