סיכום 2020 ותחזית 2021 - מתקפה כוללת על ספקי ומנהלי הרשתות החברתיות

יום ג', 8 בדצמבר 2020

 

גוגל כמו גם יתר חברות ההי-טק vמנהלות רשת חברתית ותקשורתית - מסכמים את שנת 2020 כנתונות, תחת מתקפה בלתי פסוקת מצד בתי מחוקקים ברחבי העולם  בתי משפט ותובעים שונים על בסיס פרסום פייק ניוז ומונופוליזציה.
 
המשבר הגדול ביותר של גוגל בהיסטוריה האחרונה הגיע באוקטובר. לאחר חקירה ארוכה של יותר משנה, הגיש ה- DOJ תביעה נגד מונופולים נגד החברה בגין מונופולים לכאורה בפרסום ובחיפוש.
 
בתביעה נטען כי גוגל הפרה את חוק ההגבלים העסקיים על ידי  עסקאות עם יצרניות טלפונים כמו אפל וסמסונג כדי להיות מנוע החיפוש המוגדר כברירת מחדל במכשירים שלהן, מהלך שסגר את המתחרים. גוגל הואשמה גם כי ניצלה את הדומיננטיות של מערכת ההפעלה אנדרואיד שלה כדי ללחוץ על יצרני מכשירים לטעון מראש את האפליקציות שלה בטלפונים המופעלים באמצעות התוכנה.
 
גוגל אינה לבדה מול התנגדות למונופולים מוושינגטון. ביולי הופיע פיצ'אי בדיון בפני ועדת המשנה להגבלים עסקיים של ועדת המשפט, לצד מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג, מנכ"ל אמזון ג'ף בזוס ומנכ"ל אפל טים קוק.
 
למרות כל האיסורים  מידע שגוי פרח באתרים וברשתות. בימים שלאחר הבחירות לנשיאות ב -3 בנובמבר, נמתחה ביקורת על יוטיוב על סירובה להוריד סרטונים שפרסם One News , ארגון חדשות ימני קיצוני. הקליפים הכריזו כזב על ניצחונו של הנשיא דונלד טראמפ וטענו ללא בסיס כי המתנגדים זייפו את התחרות. YouTube מנע מהסרטונים פרסום והטיח עליהם תוויות עם האזהרה "יתכן שהתוצאות אינן סופיות." התווית הופיעה גם עם כל תוצאות החיפוש והסרטונים הקשורים לבחירות.
 
החברה גם הורידה מספר רב של שידורי חיים המשדרים תוצאות בחירות מזויפות שעות לפני סגירת הקלפיות בכל מקום בארץ, אך לא לפני שאלפי אנשים כבר צפו בסרטונים.
 
המחוקקים לא היו מרוצים. במכתב למנכ"לית יוטיוב סוזן וויצ'יצ'י, הדמוקרטים בסנאט הביעו דאגה מההשפעה של חדשות כוזבות שנועדו לדה לגיטימציה לניצחונו של הנשיא הנבחר ג'ו ביידן. הסנאטורים אמרו גם כי הם מודאגים מההשפעה שיכולה להיות למידע מוטעה על שתי בחירות נגזרות בג'ורג'יה בינואר, שיחליטו איזו מפלגה שולטת בסנאט.
 
ועוד האשמה - כשהתגברה המגפה במרץ, התקשורת הציבורית הראשונה בין גוגל לממשל טראמפ הובילה לבלבול. במהלך נאום בבית הלבן שהכריז על המגיפה כמצב חירום לאומי, אמר טראמפ כי גוגל עובדת עם הממשל באתר כדי לספק לאנשים מידע על בדיקות נגיף העטרה.
 
הנשיא ועוזריו ניסו כל המן להשתמש בגוגל - כאילו בהסכמתה - להפצת ידיעות כוזבות על מהלך הבחירות.