מתנת בלוף הטאבלטים של מפעל הפיס

יום ג', 13 באוקטובר 2020
מסע פרסום רעשני הבטיח מפעל הפיס הבטיח טאבלטים למבוגרים - והותיר את הרשויות האמורות לחלק את המתנה בלי מענה לדרישה.
 
בקמפיין מפעל הפיס לחלוקת המכשירים לבני הגיל השלישי, התבקשו הדורשים לפנות למחלקות הרווחה המוניציפליות - מבלי ליידע אותן. בעקבות כך, נוצרו עומסי פניות לרשויות, שגילו לאחר בירור כי הן צפויות לקבל 20 מכשירים לכל היותר. הפיס: "מקווים להרחיב את הפרויקט בקרוב"
 
מפעל הפיס השיק לפני כשבועים קמפיין לחלוקת טאבלטים לגיל השלישי, שבאמצעותו יוכלו מבוגרים, שרבים מהם שוהים בביתם בשל הסגר, לקבל שיחות ווידאו. בפרסום היוזמה קראו במפעל הפיס לפנות לרשויות המקומיות לצורך קבלת המכשירים אולם, אולם לפונים הרבים נודע להפתעתם  כי הרשויות כלל לא עודכנו על הנושא, ונותרו חסרי מענה מול עומס הפניות שנוצר בעקבות הפרסום.
 
רק לאחר לחצים ופניות של הרשויות לקבל מידע, התברר כי מפעל הפיס יחלק כ-7,000 מכשירים בלבד בכל הארץ. כלומר - מה שיביא לחלוקה של כ-20 טאבלטים לכל היותר בכל רשות. עוד התברר, כי חלוקת הטאבלטים תתבצע רק בדצמבר.
 
ברשויות המקומיות זעמו על הפרסום, שבעקבותיו מצאו את עצמן מוצפות בפניות של אזרחים לקבלת הטאבלטים - מבלי לדעת כלל במה מדובר. גורמים ברשויות אמרו כי מדובר במהלך יח"צני של מפעל הפיס שלא הביא לתועלת בשטח, צייר אותן באור שלילי, והותיר אותן חסרות אונים מול פניות האזרחים.
 
מרכז השלטון המקומי שלח מכתב ליו"ר מפעל הפיס אביגדור יצחקי, בבקשה להסיר את הפרסום. "הכמות המיועדת לחלוקה - 7,000 מכשירים לכל הרשויות - אינה נותנת מענה ואינה משקפת ולו באחוזים בודדים את הדרישה והצרכים בפועל, קל וחומר בהתייחס לגודל האוכלוסיה, המונה כמיליון ומאה אלף אזרחים ותיקים".
 
לדבריו, הדבר "יאלץ את הרשויות לקיים בחירה בלתי אפשרית, אם בכלל, לקביעת הזכאים לקבלת מכשיר זה. כבר היום כמה ימים לאחר הפרסום, עומדות המחלקות לשירותים חברתיים חסרות אונים בפני הפונים אליהן לקבלת המכשיר".
 
עוד נכתב, כי עבור הרשויות המקומיות, "הפרסום מהווה פגיעה באמון בו זכו עד עתה מהאוכלוסיות האזרחים הוותיקים, שכה נזקקים לשירותיהם, על אחת כמה וכמה בתקופה הנוכחית". בעקבות זאת, נמסר במכתב, ברשויות ביקשו, בנוסף להסרת הפרסום, "שינוי מידי בהחלטה באשר לדרכי חלוקת המכשירים. אנו דורשים כי החלוקה תעשה ישירות על ידי מפעל הפיס בהגרלה או בכל שיטת זכיה אחרת".
 
מירי פרחי, מנהלת האגף לשירותים חברתיים בעיריית גבעתיים, סיפרה "הפרסום מטעה את הצופים, שכן המכשיר המדובר הוא דמוי טאבלט בלבד, "שמאפשר לאנשים מבוגרים לקבל שיחות וידיאו אליהם באמצעות שני לחצנים, כך שיהיה קל למבוגרים להשתמש בזה". היא הוסיפה כי "אנשים חושבים שזה טאבלט רגיל בגלל הפרסום אבל זה לא, זה אביזר התקשורת נטו. זה דבר מבורך, אבל לא מספיק זה יותר תעלול יחצני מאשר תועלת".