מספנות ישראל וחברה מדובאי בוחנות את רכישת נמל חיפה

יום ד', 28 באוקטובר 2020

מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews

בהמשך לידיעה שפורסמה לראשונה ב-SoftNews נודע כי מספנות ישראל וחברה מדובאי בוחנות את רכישת נמל חיפה. ראו http://www.softnews.co.il/admin/article.php?id=7932

תעשית מספנות ישראל חתמה על מזכר הבנות עם חברת ניהול הנמלים, שילוח ואספקה

DP WORLD  מדובאי במטרה לקדם שיתופי פעולה מסחריים בתחום הספנות. מזכר ההבנות נחתם בין שלומי פוגל (מבעלי מספנות ישראל, קבוצת אמפא וגולד בונד) ובין סולטן אחמד בן סוליים, יו"ר ומנכ"ל DP WORLD, המתמחה בתחומים רחבים של לוגיסטיקה של מטענים, הפעלת מסופי נמל, שירותים ימיים ועוד.

במספנות ישראל רומזים  שהצדדים יבחנו את האפשרות לגשת יחד למכרז לרכישת הפעילות של נמל חיפה הקיים. הפרסומים בנושא יצאו לאחרונה והפתיעו את גורמי המדינה: לפי מתווה ההפרטה, כל איחוד עם חברה זרה יחייב אישור מראש של משרדי הביטחון, החוץ, המל"ל והתחבורה.

DP WORLD  היא אמנם אחת החברות הבולטות בתחום הלוגיסטיקה הימית והספנות, אבל עיון באתר החברה מלמד שהיא פעילה גם בארצות שלא מקיימות יחסים דיפלומטיים עם ישראל, לרבות אלג'יריה, ג'יבוטי, פקיסטן וערב הסעודית. לפיכך, כניסה למכרזי תשתית לאומיים בישראל, כמו זה לרכישת נמל חיפה, תחייב אישור מראש דווקא בשל קשרי המסחר הימי שגורם פעיל בינלאומי זר מקיים.