הקונגרס האמריקאי בעד פרוק ענקיות ההי-טק

יום ג', 13 באוקטובר 2020
מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews
 
חקירת קונגרס בת 16 חודשים שנערכה באמזון, אפל, גוגל ופייסבוק מצאה כי ענקיות הטכנולוגיה מחזיקות ב"כוח מונופול "בפלחי עסקים מרכזיים וניצלו לרעה את הדומיננטיות שלהן בשוק.
 
הדו"ח קוראה לפרוק הענקיות הללו העושות רווחים לא סבירים על חשבונו של הצרכן התלוי בהן.
 
הדו"ח ממליץ לקונגרס לחזור לכוונה המקורית של חוקי ההגבלים העסקיים על ידי הבהרה כי הם לא נועדו רק להגן על הצרכנים, אלא גם "עובדים, יזמים, עסקים עצמאיים, שווקים פתוחים, כלכלה הוגנת ואידיאלים דמוקרטיים."
 
הממצאים מהווים עתה  את הבמה לחקיקה אפשרית עתידית ששתפקידה  לרסן את "ביג-טק", ובה בעת גורמי מערכת אכיפת הגבלים עסקיים במשרד המשפטים ובנציבות הסחר הפדרלית מתכוננים להתדיינות אפשרית נגד כמה מהחברות.
 
בדו"ח של 450 עמודים, מומחי ועדת ההגבלים העסקיים של הוועדה לשיפוטיות בקונגרס כתבו כי קיימות "עדויות משמעותיות" המראות כי התנהלותן של החברות נגד תחרות מונעת חדשנות, מצמצמת את בחירת הצרכנים ומחלישה את הדמוקרטיה.
 
בהנחיית היו"ר דייוויד סיסילין, ועדת המשנה להגבלים עסקיים אספה יותר ממיליון מסמכים מהחברות וראיינה אנשי אקדמיה, מנהיגים עסקיים ואפילו רבים ממתחרותיה של ביג טק - כולל כמה חברות פורצ'ן 500 המודאגות מכוחן של ענקיות הטכנולוגיה, אמר עו"ד ועדת המשנה. .
"לחברות אלו יש יותר מדי כוח, ויש לכבוש את הכוח הזה ולהיות כפוף לאכיפה מתאימה", נכתב בדו"ח. "הכלכלה והדמוקרטיה שלנו מונחות על כף המאזניים."
 
הדו"ח כולל המלצות תקיפות לצמצום הדומיננטיות של החברות, כולל פרוק ו"הפרדה מבנית"- מה שמבלבל את הצרכן  ומונע בעצם תחרות של אמתכאשר חברות כמו אמזון בולמת תחרות באותה פלטפורמה שהיא מפעילה - וכלה במתן כלים ומימון חדש לגורמי אכיפת ואיסור מונופולים.