עיכובים בתוכנית חרדים להי-טק

יום ב', 29 ביוני 2020
עיכובים  בתוכנית החשובה "חרדים להי-טק" שכיום תקועה במסדרונות השלטון.
אחרי שהוגשה  על ידי יזמים שונים  לפני כחצי שנה לאגף התקציבים באוצר נתקלה התוכנית בשורת התנגדויות .
עתה מנסים להניע אותה מחדש בעזרת יו"ר ועדת הכספים משה גפני.
 
בין היתר מדברת התוכנית על הכשרת 1500 נשים חרדות לעבודה במקצועות הי-טק שונים.
באוצר מתנגדים להכיר בהכשרה כחלופה לתואר אקדמי, כפי שמציעים היזמים.  התקציב מוערך ב-100 מיליון שקל
 
את התוכנית יזם תחילה המכון החרדי למחקרי מדיניות, והיא גובשה בשיתוף בכירים בהייטק, במערכת הביטחון, באקדמיה ובעולם הרבני. לפי התוכנית, שהוצגה  ליו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני, בשלוש שנים הקרובות יוכשרו 1,500 נשים לענפי ההייטק השונים, ובטווח הארוך יוכשרו 1,300 עובדות בשנה.
נשים חרדיות הייטק
 
בשנת 2019 שיעור התעסוקה של החרדיות היה 76.7%, מרביתן בעבודות חלקיות בשכר נמוך, ורק כ-6% מהן בענף ההייטק. השנה המכון החליט ללחוץ כדי לקבל החלטה מהירה לקראת שנת הלימודים שבפתח. מנכ"ל המכון, רועי כהן, מציין כי "בהערכה שמרנית, כל בוגרת עתידה להכניס למדינה כ-1.3 מיליון שקל מיסים ישירים על השכר לתקופת עבודה של 27 שנים".
יצוין כי אין זו הפעם הראשונה שמוצעת ומופעלת תוכנית עידוד ליציאת נשים חרדיות (וגם הכרשת גברים)  לעבודה.
 
קדמה לה תוכנית “הזנקים" שהשיקו לפני מספר חודשים מינהל תעסוקת אוכלוסיות מגוונות בזרוע העבודה במשרד העבודה והרווחה וקרן ידידות טורונטו, בעלות של 10 מיליון שקל, במטרה להגדיל את הייצוג של האוכלוסייה החרדית בתעשיית ההייטק והטכנולוגיה בישראל.
 
גם תוכנית זו מיועדת לגברים ונשים מהחברה החרדית המעוניינים ללמוד במסגרת מכינה מדעית, במטרה להשתלב בסיום המכינה בלימודי תואר ראשון המובילים לתעשיית ההייטק.
 
לפי נתונים חדשים של "הזנקים",  יותר מ-1,400 חרדים וחרדיות פנו לתוכנית השנה, ומתוכם 250 מועמדים הגיעו לשלבים הסופיים ויתחרו על 120 המקומות הפנויים בתוכנית. נתון בולט נוסף הוא שיעור חסר תקדים במספר הנשים החרדיות שפנו לתוכנית ושהגיעו לישורת האחרונה של המיונים. 40% מהמועמדים שיגיעו למיונים הקרובים הן נשים, כך שמדובר בנתון הגבוה ביותר שנרשם עד כה בתחום בכל מסגרת גיוס והשמה של תעסוקת חרדים בכלל ותעסוקת חרדים בהייטק, בפרט.