הסלולר- עדיין מחירים זולים אך מבלבלים

יום ב', 29 באוקטובר 2018
למרות - ואולי עקב הדיבורים על העלאות מחירים צפויות עדיין ניתן להתמקח על מחירי חבילות סלולר.  אל תשלמו יותר מ?29 שקל בחודש
המחירים העיקריים היום:
פלאפון - חבילה של נפח 50 ג'יגה - שיחות וסמס ללא הגבלה - 49.90 שקל.
הוט מובייל - 100 ג'יגה - שיחות וסמס ללא הגבלה - 39 שקל
סלקום - 30 ג'יגה - ללא הגבלה - 49.90 שקל
פרטנר - אותם תנאים ואותו מחיר
גולן - נפח 30 ג'יגה אותם תנאים - 29 שקל
We4G -  נפח 10 ג'יגה - אותם תנאים - 19 שקל (מחיר דומה ברמי לוי)
 
ראוי לשים לב כי שימוש בהעברת מסרים כמו ווטסאפ וואיז וכו' דרך האינטרנט חוסך ניצול של נפח הגלישה המשולם. אך זה בתנאי שלרשותך קשר אלחוטי למערכת זו מסוג ה-WiFi
 
בסך הכל בינתיים המחירים בשוק הסלולר נמוכים, ולא בטוח שכדאי או משתלם לעבור חברה בשביל הנחה של 10 שקלים בחודש, בהנחה שאתם מרוצים מהשירות, ממהירות הגלישה ומכל יתר השירותים שמציעה הספקית. 
אם אתם משתמש פרטי רגיל ומשלמים יותר מ–29 שקל בחודש, אתם עושים עסקה לא משתלמת. בשוק כיום מוצע מחיר כזה, ואף נמוך ממנו, עם חבילות גלישה גדולות: גולן טלקום (וגם רמי לוי) מציעים חבילה ללא הגבלה במחיר הזה, 012 מוכרת חבילת 100 גיגה במחיר הזה (בפועל זה ללא הגבלה), 019 מובייל מציעה במחיר זה חבילת 18 ג'יגה.
 
חשוב לדעת: הצרכן הממוצע בישראל צורך כ–6.5 גיגה גלישה בחודש, לכן אין משמעות לחבילות הענק האלה. מלבד כמה צרכנים כבדים, אף אחד לא זקוק לעשרות גיגה בחודש.
 
אז איך משיגים מחיר נמוך? בודקים היטב.
 אם רוכשים חבילה מאחת משלוש חברות הסלולר הגדולות, כנראה שתשלמו : פרטנר מוכרת חבילה של 30 גיגה ב–50-60 שקל לחודש, בעוד 012 מובייל — שהיא אותה חברה בדיוק עם אותה רשת, רק במיתוג שונה — מציעה חבילת 100 גיגה ב–30 שקל לחודש, חצי מחיר.
 
באותו אופן, אין שום סיבה לרכוש חבילה ישירות מפלאפון, כלומר מהמותג פלאפון: החברה מפעילה שורה של מותגי משנה, כמו Pmobile, וואלה מובייל, Kmobile ואחרים, והמחירים שם נמוכים משמעותית מהמותג המרכזי. לפיכך, תמיד כדאי להעדיף חבילה של אחד ממותגי המשנה של חברות הסלולר.
 
בשוק הסלולר של היום אין כבר תקופת התחייבות למחיר מוזל ואין קנסות יציאה. למעשה, יש התחייבות חד צדדית — מצד חלק מחברות הסלולר — לא להעלות מחיר לתקופה מסוימת , מעין "תקופת הגנה".
 
כלל האצבע במקרה זה הוא שלא כדאי להצטרף לחבילת סלולר עם תקופת הגנה של שנה בלבד. אין טעם להצטרף לחבילה זולה וקצרת מועד, אם בתום שנה תגלו שהמחיר זינק, ואתם צריכים להתקשר ולהתמקח עליו מחדש. כדאי ורצוי להצטרף לחבילת סלולר עם תקופת הגנה של שנתיים ויותר. וגם כאן, מותגי המשנה מציעים הצעות כאלה.
 
שווה לבדוק את 019 מובייל, שמציעה חבילות עם תוקף לשלוש שנים (והיא היחידה בשוק בעניין זה). ל–we4G יש כעת חבילה עם מחיר אחיד לכל החיים, 29 שקל, אבל חוששים שבקרוב היא תוסר מהמדף.
 
בנוסף, שימו לב שבאותיות הקטנות של החוזים כתוב שהתוכנית צמודת מדד, כלומר תיתכן עלייה מינורית במחיר לאורך השנים. ל–019 מובייל יש כעת חבילה עם תקופת הגנה של 70 חודשים — כמעט שש שנים. לעומתה, רמי לוי מציע חבילה אטרקטיבית ב–29.9 שקל לחודש, אך היא תקפה לשנה בלבד ולאחר מכן מחירה עולה ל–89.9 שקל בחודש — מחיר גבוה בכל קנה מידה, שהופך את החבילה כולה ללא משתלמת.
 
לחברות הסלולר לא נשארו עוד הרבה טריקים כדי לנפח את המחירים. כמה מהם, שעדיין קיימים, הם עלות ההצטרפות, עלות הסים ועלות המשלוח. וואלה מובייל, מותג המשנה של פלאפון, בולט לרעה בעניין זה — עם עלות סים של 20 שקל ועלות הצטרפות או מעבר שעשויה להגיע ל–150 שקל.
 
אם מחלקים את הסכום על פני שנה, מחיר החבילה מתייקר בעוד 14 שקל לחודש. בגולן טלקום עלות ההצטרפות והסים היא 50 שקל. בחלק מהחברות, כמו 012 מובייל, הסים ניתן בחינם, וב–019 מובייל עלות הסים 10 שקלים.
 
כשמגיעים למחיר השימוש בטלפון בחו"ל, ההשוואה נעשית מורכבת יותר. חבילות השימוש והגלישה בחו"ל שמציעות החברות השונות מגוונות — ותלויות גם בצרכים המשתנים של כל נוסע: כמה פעמים אתם טסים לחו"ל? האם אתם זקוקים רק לגלישה, או גם לשיחות ו–SMS? ראוי לקחת  לחו"ל רק חבילת גלישה, את שאר התקשורת אפשר לעשות בהודעות ווטאספ או טלגרם, שיחות ווטסאפ, וכן הלאה.
 
בסעיף זה, המנצחת בשוק כרגע היא We4G החדשה. החברה מוכרת חבילת גלישה בחו"ל של 750 מגה (מספיק לטיול קצר) במחיר של 49 שקל בלבד. גם מחירי השיחות הנכנסות והיוצאות אצל We4G זולות מהמתחרות — 89 אגורות לדקה.
 
פלאפון — פלאפון גלובל סים. חבילה זו, שמצריכה אמנם החלפת סים במכשיר, כוללת חבילה של 1 גיגה ב–69 שקל, ופתוחה ללקוחות כל החברות.