התנגדות לחוק הצנזורה באינטרנט של מיקי זוהר

יום ה', 6 בדצמבר 2018
בעקבות הביקורת הציבורית: ח"כים מסירים תמיכתם מהצעת החוק של מיקי זוהר (ליכוד) לצנזורה על מסרי האינטרנט.
בין היתר מציע עוד זוהר  להעביר לספקיות האינטרנט את מאגר מרשם האוכלוסין כדי לאפשר חסימת גישת קטינים לפורנו. לא ברור מהצעתו מי  יהיה הצנזור שיקבע מהי פורנוגרפיה ואיך ולמי לחסום.
 
בימים אלה הגביר זוהר את מאמציו לקידום החוק, שיחייב ספקיות אינטרנט לחסום אתרי פורנו כברירת מחדל, במבנה שיחייב הרשמה אישית מיוחדת לקבלת גישה אליהם. לפי הצעת החוק, כספי מסים הם שיממנו את החסימה שיבצעו הספקיות - בעלות של כ-60 מיליון שקל.
 
תוך עקיפת ועדות הכנסת הקים זוהר ועדה משותפת בראשותו כדי לזרז את קידום החוק לאחר שנדחה בידי וועדת הכלכלה של הכנסת. 
התנהלותו של זוהר עוררה ביקורת רבה: מומחים הדגישו את חוסר ההיתכנות של החוק ואת העובדה שאין לו מקבילה במדינות מערביות.
 
בתוך כך החל המתכנת הבכיר רן בר-זיק, שמוביל את ההתנגדות המקוונת למהלך החקיקה, לפנות בטוויטר לחברי כנסת שחתומים על הצעת החוק; לצד זוהר, חתומים עליה 22 ח"כים, חלק ניכר מהם בעלי תפיסות ליברליות.
בר-זיק ביקש מהחותמים לחזור בהם, בהסבירו את מגבלות החוק. ראשון נענה ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), בעבר אחד מהתומכים העיקריים בחוק. "הסרתי את שמי", בישר. זמן קצר לאחר מכן הצטרפה אליו גם ח"כ מירב בן ארי (כולנו). בהמשך הצטרפה גם ח"כ עליזה לביא (יש עתיד)."חתמנו על חוק שכוונתו היתה אחרת", הסבירה. "נוכח מחטף החקיקה אני מסירה את תמיכתי". זוהר הגיב: "הפופוליזם הזה מביך אך לא ממש מפתיע לאור השיוך המפלגתי שלך".
 
בציוץ עתה כותב זוהר "אלו פרפורי גסיסה מיותרים. החוק יעבור גם יעבור בע"ה למען ילדי ישראל. מציע שתמתינו לנוסח סופי שיפורסם, להערכתי הוא יהיה מוסכם גם על הממשלה בסופו של דבר. השורה תחתונה: כל הטענות שלכם יופרכו ולהערכתי אתם תהיו במצב ממש מביך, אתם וכל הח"כים שמיהרו להסיר את שמם מההצעה החשובה הזו".
 
עתה ברור כי הנוסח החדש שיפרסם צפוי להיות שונה משמעותית מהנוסח הקיים, משמע שגם אחרי אישור הוועדה תצטרך הצעת החוק לעבור עוד משוכות רבות ומורכבות, דבר קשה במיוחד ללא תמיכת הדרג המקצועי. ובניגוד לדברי זוהר, מומחים רבים מעולם הרשתות והתקשורת מבהירים שהחסימה שהוא מקדם אינה אפשרית מבחינה טכנולוגית.