המדינה מכרה תדרים ותקבל 265 מיליון שקל

יום ה', 13 באוגוסט 2020

 

 

המדינה מכרה תדרים ותקבל 265 מיליון שקל . אולי סוף סוף מתקרבים ימות vnahj בתיקון הפיגור של ישראל בתקשורת מהירה - דור 5.

סלקום, גולן טלקום ואקספון ישלמו 115 מיליון שקל, פלאפון תשלם 88.23 מיליון שקל ופרטנר והוט מובייל ישלמו 62.38 מיליון שקל. 

החברות זכו פחות או יותר בכמות תדרים שווה, ולמרות שתדרים מסוימים בתחום הדור ה-5 היו פתוחים לתחרות גם לחברות חיצוניות, אף חברה לא זכתה בהם.

 

אורך המכרז היה תלוי בעודף הביקוש ויחסית למכרזים אחרים שנעשו בעולם, הוא הסתיים מהר מהצפוי לאחר שבוע.

 

עתה יש לצפות שהספקים הזוכים בתדרים, יספקו כבר בשבועות הקרובים שירותים מהירים ואיכותיים יותר לצרכנים. 

מבחינת המחיר כבר הזדרזה חברת פלאפון והודיעה כי התעריפים שלה לא יתייקרו.

על פי תוצאות המכרז, דמי הרישיון יעמדו על 265 מיליון שקל: סלקום, גולן טלקום ואקספון ישלמו 115 מיליון שקל; פלאפון תשלם 88.23 מיליון שקל; פרטנר והוט מובייל ישלמו 62.38 מיליון שקל. לשם השוואה, במכרז דור 4 בתחילת 2015 המדינה הכניסה לכיסה 250 מיליון שקל.

ויש גם הקלה: את דמי הרישיון ידרשו החברות להעמיד רק בספטמבר 2022, כאשר 200 מיליון שקל מתוכם צפויים לחזור אליהן עוד מתוך תקציב המדינה לשנת 2022, בדמות תמריצי פריסה בהתאם ליעדים ובשיטת כל הקודם זוכה. 

שר התקשורת יועז הנדל ומנכ?לית משרדו לירן אבישר בן חורין בחדר הניהול של מכרז דור 5

שר התקשורת יועז הנדל ומנכ”לית משרדו לירן אבישר בן חורין בחדר הניהול של מכרז דור 5

 

 

 

צילום: לשכת העיתונות הממשלתית

 

 

 

 

על התדרים החדשים יידרשו החברות לשלם תוספת אגרה שנתית מוערכת של כ?80 מיליון שקל, לאגרה שעומדת כיום על כ?320 מיליון שקל. עם זאת, המכרז מציע, בכפוף לאישור ממשלה, כי התשלומים יחלו רק בשנה החמישית מסיום המכרז.

 

מעריכים כי השלב הראשון להתקנת דור 5 יתבטא ברישות  ביכולות דור 5, על בסיס שדרוג אתרי דור 4 הקיימים. בשלב הראשוני מוערכת העלות הכוללת של הפריסה בכ?2 מיליארד שקל לשלוש הקבוצות. החברות נדרשות לפריסה כלל?ארצית בתוך חמש שנים, אך כבר בשבועות הקרובים החברות מבטיחות יחלו הצרכנים להנות מהסלולריה של דור 5 במכשירי סלולר תואמים, באזורים מסוימים בארץ שרושתו זה מכבר.

 

כפי שפרסמנו ב- SofrNews המרוץ להצגת מכשירי דור 5 כבר עיצומו וחברות כבר החלו במכירת דגמי שיאומי תומכי דור 5, ובהמשך יגיעו לארץ גם דגמי וואווי, סמסונג, LG ואפל.


.