פעילות ירודה להכשרה מקצועית למובטלים

יום א', 18 באוקטובר 2020

 

במסגרת התוכניות השונות למאבק בקורונה ובאבטלה הגדולה  במשק - הבטיחו ראש הממשלה ושר האוצר תקציבים שונים להסבה ולהכשרה מקועית למובטלים ומחפשי קידום.

הסכומים שהובטחו  מסתכמים בכ-400 מליון שקלים 

לדברי  יוצעצי תעסוקה והכשרה מקצועית מכל הסכומים שהובטחו בפועל "הגיעו פרורים".
 
פחות מ-20% מתקציב ההכשרות נוצלו השנה, ופרויקט הכשרות בשיתוף המעסיקים הוקפא משיקולי תקציב. האבסורד: רוב הנשלחים להכשרה מקצועית יאבדו 30% מדמי האבטלה.
על כן לא  מצליח האגף להכשרה מקצועית במשרד העבודה והרווחה להפעיל  רפורמה מקיפה או מבצע לאומי של הכשרה מקצועית,
 
הכל מכירים בכך שישראל סובלת מכמות גדולה של עובדים בעלי מיומנויות עבודה נמוכות וממערכת הכשרה מקצועית חלשה ביותר. שני נתונים אלה תורמים מאוד לנתוני הפריון הנמוכים יחסית של העובד הישראלי.
 
בסקר של ה-OECD הבודק מיומנויות, ישראל נמצאת במקום ה-28 מתוך 34 מדינות. יתרה מכך בכישורי מחשב ישראל ממוקמת במקום ה-24 מ-29. ההשקעה של ישראל בהכשרה מקצועית למבוגרים היא מהנמוכות בין מדינות ה-OECD ועומדת על פחות מ-0.4% מההוצאה הציבורית לחינוך, מה שמציב אותה בין חמשת המקומות האחרונים מתוך 19 מדינות שנבדקו. ישראל גם הגיעה למקום השלישי מהסוף בין המדינות המפותחות ביעילות ההכשרה המקצועית.
 
בישראל יש היום 850 אלף מובטלים ועובדים בחופשה ללא תשלום בגלל משבר הקורונה, רובם מהשכבות החלשות. הם מהווים אתגר והזדמנות למבצע לאומי של השבחת כוח האדם והעלאת הפריון והשכר. אולם, מדיון שנערך בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת, עולה כי בשמונת  החודשים הראשונים של המשבר בוזבזו הזדמנוניות הכשרה רבות.
 
באחורנה, מנהלת האגף להכשרה מקצועית במשרד העבודה והרווחה, ד"ר רינת כהן, הציגה בוועדה תמונה שלפיה מבחינת ההכשרות המקצועיות, ישראל נכנסה למשבר הזה במצב הגרוע ביותר שאפשר. ב-2019 היו לאגף 30 מיליון שקל להכשרות מקצועיות שהוא מארגן ועוד 36 מיליון לשוברים שמממנים הכשרה מקצועית אצל גורמים פרטיים. אבל מאחר שלא אושר תקציב ל-2020 אושרו לאגף בפועל רק ארבעה מיליון שקלים שבהם הוא אירגן 30 קורסים. זה היה המענה שניתן לאבטלת ההמונים. ממש לאחרונה הועברו עוד שמונה מיליון לשוברים, כלומר 12 מיליון מתוך 66 בסך הכל. "זה מה שיש לאגף", אמרה כהן, "אין תקציב. זה טיפה בים".
גם כיום  יש עשרות פניות של מעסיקים. אולם ביוני 2019 הוקפא פרויקט שיתוף הפעולה בגלל סיבות תקציביות, ומאז לא חודש. כלומר, תחום ההכשרה המקצועית, שגם כך היה חלש במיוחד, עבר ייבוש קיצוני בשנה האחרונה וביחוד בימי הקורונה.