משבר הקורונה יוצר הזדמנויות לחברות הי-טק

יום ב', 18 במאי 2020
אנליסטים ברחבי ארצות הברית מתפנים עכשיו לערוך סיכומים והערכות לגבי השפעתה מתקפת הקורונה על ענפי ההי-טק והעובדים.
 
להלן המסקנות:
 
חברות הטכנולוגיה הגדולות בארה"ב חוות ביקוש עצום לשירותיהן בזמן סגר הקורונה - ועם זאת, סטארט-אפים רבים נמצאים במצב קשה. לא עובר יום בלי פיטורים או חברות שקורסות. קרנות ההון סיכון והיזמים מנסים להסתכל קדימה ולהתכונן לעתיד.
 
חברות טכנולוגיה בקליפורניה והמממנים שלהן היו מהראשונים בארה"ב להתייחס לאיום הקורונה ברצינות. משקיעי הון סיכון כבר סירבו ללחוץ ידיים בפברואר. משקיעים מיהרו לסווג חברות לפי סיכויי הישרדות - ולפטר בהתאם.
 
אין נתונים חד משמעיים, אולם אתר Layoffs.fyi, שעוקב אחר הודעות פיטורים בתעשיית הטכנולוגיה, מנה 17,600 משרות שקוצצו מאז אמצע מארס. כנראה שמספר זה אינו כולל את החברות הקטנות ביותר.
למרות שהאבטלה בעמק הסיליקון נמוכה מהממוצע בקליפורניה ובארה"ב כולה, וכן משיא המשבר של 2008, היא מתחילה לזחול מעלה. מספר קרנות הון סיכון מצפות שכח העבודה יצטמק ב-15% בממוצע, עם פיטורים כוללים של 125 אלף עובדים ויותר.
 
הזדמנות השקעה 
 
קרנות ההון סיכון מחפשות אחר חברות מבטיחות שהערכות השווי שלהן נפלו, וכעת הן זקוקות להון טרי.
בארה"ב ההשקעות ירדו ב-25% במהלך המגפה, לפי נתוני פיצ'בוק.
עבור חברות סטארט אפ עם מזומן בקופה, זו הזדמנות לקנות מתחרות חלשות.
ב-12 במאי דווח כי חברת הזמנות הנסיעות אובר, שעוסקת גם במשלוחי ארוחות ומחזיקה ב-9 מיליארד דולר בבנק, רוצה לרכוש את גראבהאב, שמתמחה במשלוחי מזון.
כמה ימים לפני כן אובר הובילה סבב השקעות של 170 מיליון דולר בליים, המשכירה קורקינטים חשמליים.
ראוי לצפות לעוד עסקות כאלו – ולעוד ביקורות על כך שחברות ענק מנצלות לטובתן את המגפה כדי לבצר מונופולים בשווקים.
בין ההזדמנויות שקרנות ההון סיכון מזהות: מעבר משירותים פיזיים (כמו קורקינטים וכרטיסי הופעות) לשירותים וירטואליים, כולל תוכנות מבוססות רשת ותשתיות דיגיטליות.
בשבועות האחרונים זרמו השקעות לתחומים טכניים מאוד, כמו חברת קונפלואנט, שמנהלת נתונים של תאגידים, שגייסה באפריל 250 מיליון דולר.
סטארט-אפים בתחום הטלה-רפואה וחינוך דיגיטלי עושים חיל. העסקים משתפרים גם עבור עסקים כמו Veem ות'מבטק (Thumbtack). חברות רוצות להעביר כסף בעלות נמוכה, ואנשים שתקועים בבית רוצים לשפץ אותו, ומגדילים את הביקוש לשירותים מקומיים.
הפנים לעתיד
 
השאלה העיקרית היא איך המגפה תשנה את עמק הסיליקון – ואת תעשיית הטכנולוגיה כולה. המשבר צפוי להאיץ מגמות קיימות:
הבריחה מעמק הסיליקון תימשך, לדברי רנדי קומיסר מענקית ההון סיכון קליינר פרקינס. לפני הווירוס נרשמה יציאה גדולה של חברות מהאזור בגלל מחירי הנדל"ן הגבוהים, פקקי התנועה ומספרם הגדל של מחוסרי דיור - והמגמה תואץ בעקבות העבודה מרחוק. חברות ענק מהעמק, כולל פייסבוק וגוגל, מאפשרות לעובדים שלהם לעבוד מהבית עד סוף השנה. טוויטר אמרה שתאפשר לעשות זאת לצמיתות.
ההון סיכון יהפוך גם לווירטואלי ומבוזר. העולם שכונה על ידי פיטר פינט מ-NFx כארכאי, עומד בפני פלישה של שירותים מקוונים שמקשרים בין משקיעים לבין מייסדי חברות.
עמק הסיליקון מוקם מחדש במקומות אחרים בעולם – עם מייסדים שעובדים בדירות ששכרו ב-Airbnb, ועובדים שמזמינים אוכל באמצעות דורדאש ושירותים מקוונים אחרים. זה מרגיש כמו גראז', רק לא בעמק הסיליקון.