עידוד לירידה - או הקלה בהגירה

יום ש', 23 ביוני 2018

עידוד לירידה - או הקלה בהגירה 

ועדת הפנים של הכנסת אישרה תקנות חדשות, שנבנו בשיתוף עם הממשל האמריקאי. הן יאפשרו לציבור המשקיעים בשתי המדינות לקבל אשרות עבודה במסלול פשוט גם בארה"ב וגם בישראל.

מדובר בהסכם הדדי, לפיו לראשונה יוכלו אזרחי ישראל וארה"ב להשקיע ולקבל אשרת עבודה אם ברשותם כסף זמין  להשקעה. 

עד כה, ישראלים שרצו לקבל אשרה עבודה בארה"ב - גם לצורך פתיחת עסקה - נאלצו לעמוד בתנאי סף מחמירים כגון הוכחת ידע ייחודי, הישגים יוצאי דופן, ותק תעסוקתי או הוכחה לביצוע סחר ממשי בין המדינות בעבר. כעת, מותנית קבלת האשרה בעיקר בהוכחת הון עצמי מספק, בצירוף הבטחת תעסוקה לאזרחים אמריקאים.

הממשלה אישרה התקנות בנושא זה עוד בינואר 2017, אך היות ובישראל לא היה קיים מסלול של מתן אשרת עבודה לאזרח זר ע"ב השקעה, היה צורך בביצוע שורת תיקונים ארוכה ואישורה בידי ועדת הפנים של הכנסת.

 

אישור מתווה האשרה פותח דלת למשקיעים פרטיים וחברות שישקיעו בארה"ב בכל תחום עסקי בהיקפים שיביאו ליצירת מקומות עבודה לעובדים אמריקאים. בכלל זה חברות סטארט-אפ ישראליות, אנשי עסקים, יהלומנים, חברות שיווק, נדלן וגיוס הון.

 

ישראלים יוכלו להתחיל להגיש בקשות לקבלת האשרה תוך חודשים ספורים, לאחר שהרשויות בארה"ב יאשרו סופית את נוסח התקנות בישראל. התקנות יוצרות מצב בו לראשונה בהיסטוריה של ישראל, יוכלו רק אזרחי ארה"ב להישאר בארץ לתקופה של יותר מ-63 חודשים, ובני הזוג שלהם יוכלו לקבל אשרת עבודה כללית.