מסלקים מבייגינג מהגרי עבודה סינים

יום ג', 5 בדצמבר 2017

 

 

החלטת  הרשויות בבייג'ין בירת סין לפנות  באופן פתאומי עשרות אלפי מהגרי עבודה מבתיהם  גם בעקבות שריפת ענק,   מאיימת על המודל העסקי של ענפי הלוגיסטיקה ותעשיית המסחר האלקטרוני והכללית הפעילה של המדינה, המוגדרת כעמוד התווך של "הכלכלה החדשה" של סין.
 
שכר מהגרי העבודה הנמוך מאפשר עבודה ולוגיסטיקה להובלת כל מטען, החל במשחת שיניים ועד טלוויזיות ומהווה את  "הקילומטר האחרון" של רשת היצור והלוגיסטיקה המתוחכמת של סין. 
 
מבצע ה"נקיון" של הממשלה גם בעזרת שריפות של בתי העובדים על ידי אש הוא  הפעלת לחץ על המגזר המפורסם של ענקים כגון Alibaba ו-JD.com  שהן בין החברות הענפות  ביותר בעולם.
 
"ככל שעובדים מנוקים החוצה, יהיה  יותר ויותר קשה לשכור", אמר הואנג גאנג, מומחה לוגיסטיקה של איגוד הסחר האלקטרוני של סין. "ושכר בכל ענפי הלוגיסטיקה יגדל".
 
מנהל ב- SF Express, השירות הלוגיסטי הגדול ביותר בסין, העריך כי 20 ממרכזי ההפצה שלה - יסגרו. הוא אמר כי שישה עמיתים בצוותו, בני 50, נאלצו לישון במכוניות המשלוח שלהם בטמפרטורות של -5C לאחר שהבתים נהרסו בשבוע שעבר. החברה סיפקה מאז מעונות חדשים למספר קטן של עובדים.
 
JD.com, יריבתה הגדולה ביותר של אליבבה, מסרה שתשעה את צוותי המשלוחים שלה באומרה כי היא תשפץ מעונות עובדים שיעמדו בדרישות הבטיחות והבנייה ויעזרו להעביר את עובדי הפינוי. החברה, שזיהתה את מחסור העובדים כאיום על המודל העסקי שלה בדו"ח השנתי האחרון שלה, מעסיקה 10,000 שליחים בבייג'ינג לפי קבוצת המחקר של IDC.
 
שלושת רבעי השליחים הסינים מרוויחים פחות מ -700 דולר בחודש, על פי סקר של הפדרציה הסינית של לוגיסטיקה ורכש. ורובם חייבים לשאת עוד בהוצאות הנוגעות גם לעבודתם..
 
במסגרת "הניקיון" נסגרו גם מחסנים לוגיסטיים ומרכזי הפצה חסרי בטיחות או ללא רישיון בנייה. עוד נקבע כי מחסנים רבים יש להעביר ממרכז העיר לפאתיה.