עומס כבד על תלמידי סין

יום ד', 22 באוגוסט 2018
מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews
 
נוכח הויכוח אצלנו בישראל על עומס הלימודים, שיעורי הבית והבחינות  מעניין לקרוא את מאמר ה"אקנומיסט" על ...מצב התלמידים  בסין.
 
לינג מינג, ילד בן עשר, שעזב את בית הספר היסודי שלו בבייג'ינג, אינו זוכר את הפעם האחרונה שחזר הביתה לפני שש בערב ביום חול במהלך תקופת הלימודים.
 
מיד עם סיום הלימודים, אמו, יאנג מיי, מובילה אותו ברחבי העיר, מציבה אותו בסוכנויות הדרכה שבהן הוא לומד מתמטיקה מתקדמת ודקדוק אנגלי.
גב 'יאנג מסכימה  כי היא "אולי שמה קצת יותר מדי מתח" על בנה. אבל אין לה ברירה. "כ -90% מבני הכיתה של בני לומדים בשיעורי השלמה לבית הספר. זו תחרות שאני לא יכול להפסיד ". כאשר השנה האקדמית החדשה מתחילה בחודש הבא, גב 'יאנג מעריכה כי היא תשלם 3,000 יואן (435 דולר) בחודש על שיעורי הלימוד של בנה, כחמישית מההכנסה החודשית של משק הבית.
 
תלמידים סינים רבים עושים היטב מבחינה אקדמית.
במבחן הבינלאומי האחרון להערכת סטודנטים  (PISA) שנערך באחרונה  ילדים סינים בני 15 בשורת ערים מסוימות השתפרו במדע ובמתמטיקה בהשוואה למקביליהם ברוב חברות ה- OECD.
 
עם זאת, פקידים סינים חוששים כי הישגי התלמידים עולים במחיר כבד מדי, פיזי ונפשי כבד מדי. בחודש יולי פרסם משרד החינוך את "הערכה איכותית מקיפה" הראשונה של החינוך היסודי וחטיבת הביניים. הטון הביקורתי על עומס בלתי נסבל כקריטי במיוחד של הדוח בן 26 הדפים עורר סערה בקרב הפרשנים המקוונים בסין.