עליה בביקוש ללימודי הנדסה ומדעי המחשב

יום ג', 22 באוקטובר 2019

לפי הנתונים, המתפרסמים לקראת פתיחת שנת הלימודים האקדמית, מספר הסטודנטים במקצועות ריאליים לתואר ראשון ממשיך לעלות, בעוד הביקוש למדעי הרוח ממשיך לרדת. תוך 6 שנים נרשמה צניחה של כמעט 25% במספר הסטודנטים למשפטים. ירידה מדאיגה במספר הסטודנטים לרפואה

בולטת  הירידה במספר הסטודנטים למשפטים ולמדעי הרוח. נמשך גם הקיפאון במספר הסטודנטים הכולל שנע סביב ה-190 אלף כבר שש שנים. כך עולה מנתונים שמפרסמת המועצה להשכלה גבוהה לקראת שנת הלימודים הקרובה באוניברסיטאות ומתייחסים לשנת הלימודים הקודמת.

מספר הסטודנטים  לתואר ראשון דורך במקום כבר שש שנים ועמד בשנה הקודמת על 191 אלף סטודנטים - עלייה של כחצי אחוז לעומת השנה שעברה (190 אלף) ומספר זהה לזה שנרשם ב-2013 (191 אלף). את הקיפאון ניתן להסביר בעיקר בגידול בחלקן של האוכלוסיות החרדית והערבית בקרב הצעירים. שתי אוכלוסיות אלו מיוצגות באקדמיה פחות מחלקן באוכלוסיה.

 

 

   

 

לפי המדיניות של שר החינוך לשעבר נפתלי בנט היה ניתנה עדיפות ללימודים ריאליים שמשרתים את מגזר ההייטק על פני לימודים אחרים. המדיניות הזו ממשיכה לנחול הצלחות. מספר הלומדים מתמטיקה, מחשבים וסטטיסטיקה גדל בשלוש השנים האחרונות מ-13 אלף ל-16,800, תוספת של 29%.

 

מספר הסטודנטים החדשים להנדסה חצה לראשונה את ה-35 אלף, גידול של 12% תוך שלוש שנים. במל"ג מדגישים את העובדה שזו השנה השנייה שההנדסה הוא תחום הלימודים הגדול בישראל, יותר ממדעי החברה שבעבר היה התחום המוליך בלימודים אקדמיים מבחינת מספר הסטודנטים הלומדים אותו.