סודות הקוד הסודי

יום ה', 31 באוקטובר 2019

ישראל תעבור בהדרגה עד וכולל שנת 2023  למערכת תשלומים מבוססת קוד סודי. כבר השנה יחויב כל מסוף תשלומים חדש בטכנולוגיית האבטחה החדשה. תיפתח הדלת  לפעילות תחרותית גם מצד חברות סליקת תשלומים בינלאומיות כמו גוגל ואפל פיי.

כפי שפורסם לראשונה ב-SofNews ישראל עוברת לשיטת תשלומים מתקדמת הנהוגה בכל העולם, שישראלים רבים כבר התנסו בה בעת ששילמו בבתי עסק בחו"ל. שיטה זו תאפשר מגוון אמצעי תשלום מתקדמים בישראל (כולל תשלומים באמצעות טלפונים חכמים וגדג'טים נוספים), תאפשר תחרות גבוהה יותר בין הסולקים (מה שצפוי להוזיל את עלויות הסליקה לבתי העסק, שבתורם יגלגלו (אולי ואם ירצו...) את ההוזלה לצרכנים.

בנוסף, שיטה זו מתאפיינת ברמת אבטחה גבוהה יותר בביצוע עסקאות, באמצעות מנגנוני אבטחה/הצפנה מתקדמים למניעת זיוף, וגם בשל האפשרות לאמת את זהות מחזיק הכרטיס באמצעות הקשת קוד סודי בעת ביצוע עסקאות עם הכרטיס. לבית העסק היא מספקת הגנה מפני נזקים הנובעים מביצוע עסקאות בכרטיסי אשראי שזויפו או נגנבו. ביצוע עסקה חכמה מבטיח לבית העסק את התשלום בגינה.

מה עלי לשנות?

אין צורך לבצע כל שינוי. חברות האשראי מנפיקות כרטיסים חכמים ומאובטחים המצוידים בשבב כבר תקופה ארוכה. בכרטיסים אלו יוכלו מעתה מחזיקי הכרטיס לבצע עסקאות חכמות ומאובטחות יותר-  בעת התשלום יידרש בעל הכרטיס לאשר את העסקה בקוד סודי אשר יזוהה על ידי מערכת התשלום.

בהקשר זה חשוב להזכיר: כיוון שמדובר על רכישה בקוד הסודי של הכרטיס, מומלץ ונדרש שלא לשמור את הקוד הסודי של כרטיס האשראי בצמוד אליו.

מה טוב בקוד הסודי?

הקוד הסודי מגן על בעל הכרטיס מפני שימוש לרעה כאשר הכרטיס נגנב או אבד. אין למסור את הקוד לאדם אחר (גם לא לקופאי בחנות!) ואין להחזיק אותו בצורה לא מוגנת (על הכרטיס או בסמוך לו).

ומה יפול על בעלי העסקים?

בעלי העסקים נדרשים להשתתף בביצוע המהלך ועליהם להצטייד במסופים וקופות משודרגים תומכי תקןEMV   אשר תומכים בתשלום חכם ומאובטח בכרטיסי אשראי עם שבב. בישראל קיים מגוון רחב של פתרונות נייחים, ניידים ומותאמים לרשתות שיווק המסופקים על ידי חברות המסופים השונות הקיימות בשוק. על בתי העסק ליצור קשר עם ספק טכנולוגיות התשלום עמו הם מקושרים. השימוש באשראיתEMV   כרוך בעלות כספית אך - לדברי ספקי שירות זה - ההשקעה תניב שיפור משמעותי ברמת האבטחה בתשלום חכם, ניהול נכון, בטוח ויעיל של בית העסק והשירות הניתן ללקוחותיו בעידן הטכנולוגי החדש.

ומה ישתנה בביצוע העסקות?

אין כל שינוי באופן ביצוע עסקאות כאלו. ממשיכים לשלם באמצעות מסירת מספר הכרטיס או הקלדתו ומתן אמצעי זיהוי נוספים נדרשים (לדוגמא, ת.ז., 3  ספרות בגב הכרטיס, תוקף הכרטיס). אין צורך בהקלדת קוד סודי וגם כאן – הקפידו שלא למסור אותו, אף אחד לא אמור לבקש מכם למסור לו את הקוד הסודי בן ארבע הספרות, גם לא המוכר בעסקה טלפונית.

אבל צריך  ללמוד ולהתרגל...

עם כניסתן של טכנולוגיית ה-EMV   לשוק, מחזיקי הכרטיס ובתי העסק כאחד ירכשו הרגלים חדשים, בטוחים ומתקדמים יותר שילוו בשינוי תפישתי ושינוי בהתנהגות הצרכנית. שינויים בסדר גודל כזה בייחוד כאשר מדובר בעידן טכנולוגי חדש  דורשים ממחזיקי הכרטיס, בעלי העסקים, חברות האשראי, חברות הסליקה והשוק עצמו לעבור תהליך למידה והסתגלות שסופו יישור קו עם מדינות אירופה ומדינות אחרות והצטרפות לסטנדרט בינלאומי גבוה שלעל מנת לבצע עסקאות חכמות נדרש מסוף חכם או הוספת קורא כרטיסים למסוף הקיים תוך שידרוג התוכנה של המסוף.

בשוק יש מגוון פתרונות המותאמים למגוון בתי עסק. מחיר המסוף תלוי בדרישות של בית העסק וניתן למצוא מסופים חכמים החל שמחירם מתחיל ממאות שקלים בודדות.אבטחה, חוויית משתמש ומגוון רחב יותר של עסקאות.

כמו כן, עסקאות בתקןEMV   יועברו ויאושרו בצורה מהירה ויעילה יותר מהעסקאות המתקיימות כיום בין היתר בגלל תקשורת מהירה יותר מבוססת אינטרנט.