הדרך הנכונה להימנע מההשפעות של מלחמת הסחר

יום ה', 14 בפברואר 2019

 

"מועדון עסקים בסין"פורום המנהלים הישראלים הפעילים בשוק הסיני, יתכנס לארוע השנתי ב–28 בפברואר, כאשר הפעם המפגש על רקע מלחמת הסחר בין סין לארה"ב, וקולות רבים הקוראים ליזמים ישראלים "לבחור צד". האם הבחירה הזו באמת מתבקשת? איך אפשר לפעול בשוק הגדול בעולם ללא מגבלות ומצד שני להימנע מחשיפה ללחץ אמריקאי?

 

לדברי צבי שלגו, יו"ר ובעלים של PTL Groupאשר יוזמת ומארגנת את מפגש הפורום:"התמונה האנטי-סינית שנוצרה בדעת הקהל לא משקפת את המציאות. ב - 3 השנים האחרונות, אנו רואים צמיחה משמעותית בהכנסות החברות הישראליות והזרות הפועלות בסין. כל עוד ארה"ב לא מגבילה חברות אמריקאיות הפועלות בשוק הסיני, אין לחברות ישראליות מה לחשוש.  

"עבור חברות ישראליות, בין ההחלטה לא להתקרב לסין בגלל יחסה של ארה"ב לבין "חתונה קתולית" עם סינים דרך הסכם כובל או מיזם משותף (JV), מומלצת "דרך הביניים" שתאפשר ישיבה על הגדר בשנים הקרובות והיא: שמירה על עצמאות ניהולית של החברה הישראלית בסין ובחירה מושכלת של שיתופי פעולה ממוקדים לאורך הדרך. עצמאות כזו מאפשרת גם עמדה נוחה יותר לחברה הישראלית מול משקיעים סינים עתידיים שיראו בכך הוכחת התכנות ויוסיפו משמעותית לערך החברה בגיוסים הבאים.

"כיזם, תצטרך להשקיע קצת יותר משאבים בתחילת הדרך ולהכשיר צוות מקומי שתנהל בעצמך, אבל העצמאות תמיד משתלמת בהמשך, ומאפשרת היכרות עמוקה וישירה עם תנאי השוק והשחקנים האסטרטגים החשובים לעתיד החברה", מוסיף שלגו. משקיעים עתידיים מאירופה או ארה"ב ירצו לראות שהשוק הסיני אינו חסום בפני החברה הישראלית, ומצד שני, שהיא פחות חשופה ללחץ אמריקאי ומסוגלת לתמרן בין השניים. זה יתאפשר רק דרך ניהול מושכל של שיתופי פעולה מגוונים בסין תוך שמירה על עצמאות וגמישות בקבלת החלטות".